reklamı kapat

POPÜLER

MacBook Air

Yine gündeme geldi: “Apple, katlanabilir ekranlı bir MacBook geliştiriyor”

 - Güncelleme: 07 Mart 2024 09:03

Bugün Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından yine gündeme getirildi. Buna göre Apple, katlanabilir ekranlı bir MacBook geliştiriyor.

Geçtiğimiz aylarda Samsung Display ve LG Display’in Apple için aralarında 20,25-inç boyutunda bir seçeneğin de olduğu çok sayıda katlanabilir yapıda panel test ettiği gündeme gelmişti. İşte bu temelde bir paylaşım yapan Apple analisti Ming-Chi Kuo, şirketin spesifik olarak 20,3-inç boyutunda bir katlanabilir ekrana sahip MacBook (Karşımıza buradaki gibi bir seçenek çıkabilir) üzerinde çalıştığını aktardı. Bu modelin 2027 yılında seri üretime alınacağı düşünülüyor, bunun haricinde bir detay ise paylaşılmıyor. Geçtiğimiz aylarda öğrendiğimiz kadarıyla Apple’ın katlanabilir iPhone testleri ise çok iyi gitmiyor. Ortaya atılan son iddialara göre Apple’ın prototip denemeleri için eline geçen ekranlar, katı sağlamlık şartlarını ya da testlerini tam olarak karşılayamıyor. Şirketin bu açıdan katlanabilir ekranlı bir iPhone modelini satışa sunmaktan çok uzakta olduğu belirtiliyor. Panel konusundaki beklentileri tam olarak karşılanmadan önce ticari bir adım atmayacak gibi duran Apple, bu konuda ilk defa gündeme gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Örneğin Apple’ın ilk katlanabilir iPhone modeli bazı sızıntılara göre direkt olarak Galaxy Z Flip gibi olabilir. Bu gövde formunda iki farklı prototip üzerinde çalıştığı aktarılan Apple, katlanabilir tarafta rekabetin gerisinde kalacak olmasına rağmen hiç ama hiç acele etmiyor. Apple’ın katlanabilir ekran altyapısını ilk olarak bir iPad’de kullanmak istediği de uzun zamandır gündemde yer alıyor.

Apple bu bağlamda uzun süredir LG Display ve Samsung Display firmalarından katlanabilir ekran örnekleri de alıyor ve testler gerçekleştiriyor. Şirketin bu testlere göre katlanabilir ekranlı iPad’in tasarımını sürekli olarak güncellediği belirtiliyor, kısa süre söylendiği kadarıylaysa Apple’ın katlanabilir ekranlı ilk cihazını 2026’dan önce pazara sunma gibi bir planı bulunmuyor.

Katlanabilir MacBook yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli