reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, Premium kullanıcılarda yeni özellikler test ediyor

 - Güncelleme: 27 Haziran 2024 20:49

Video tarafının lideri olmaya devam eden YouTube, bugün Premium kullanıcılarda yeni özellikler test etmeye başladı.

YouTube, yurt dışındaki Premium aboneleri şu an Shorts videolarını resim içinde resim modunda izleyebiliyor. Buna ek olarak “Jump Ahead” adı verilen akıllı video ilerletme sistemi de geniş çaplı olarak teste alınmış durumda. Jump Ahead tuşuna basıldığı zaman, bir algoritma devreye giriyor ve izleyicileri otomatik olarak diğer kişilerin en çok geçiş yaptığı bölümlere taşıyor. Platform için bunlara ek olarak başka testler de yapılıyor. Örneğin Android telefon sahibi YouTube Premium aboneleri, şu anda otomatik olarak çalışan bir akıllı “Shorts” indirme sistemini test edebiliyor. Bu özellik açıldığı zaman uygulama beğeneceğinizi düşündüğü Shorts videolarını çevrimdışı izleme için otomatik olarak indiriyor. Bu indirmeyi sadece WiFi bağlantısı bulduğu zaman yapan uygulama, bu sayede kullanıcıların mobil veri paketlerinde ciddi bir tasarruf sağlayabiliyor. İndirilen videolar uygulamanın “Siz” menüsündeki “İndirilenler” kısmında görüntülenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz günlerde platform için başka bir test daha gündeme gelmişti. YouTube, Brezilya, Tayvan ve Türkiye’de “Hype” isimli bir özellik test etmeye başladı. YouTube tarafından yapılan açıklamaya göre Hype özelliği, küçük içerik üreticilerinin yeni kitleler tarafından keşfedilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Firmanın aktardığı kadarıyla test sürecine dahil olan izleyiciler yalnızca son yedi gün içinde yayınlanmış bir videoyu Hype’layabiliyor/öne çıkarabiliyor ve süreçte şu anda sadece 500 binden daha az abonesi olan YouTube İş Ortağı Programı içerik üreticileri destekleniyor. Eklenen özel buton üzerinden Hype’lanarak öne çıkarılan videoların “Keşfet” bölümünde görüneceği söyleniyor, şirket Hype’ın normal keşif algoritmasını etkilemediğini belirtiyor.

YouTube izleyicileri yakında açtıkları videolara notlar da ekleyebilecek.  Şu an sadece ABD’de test edilen bu özellik sayesinde kişiler, videolara ekstra bilgiler ekleyebilecek ya da videolardaki hataları düzeltebilecek. X’in “Topluluk Notları” özelliğinin bir benzeri olan yeni “Notlar” özelliği için YouTube şunları aktarıyor: “Başkalarının bilgi sahibi olmasına yardımcı olmak için içeriği yanlış veya tam olarak açık olmayan videolara notlar ekleyebilirsiniz. Gönderdikten sonra notunuz başkaları tarafından incelenir ve derecelendirilir. Notunuz geniş bir perspektife sahip birçok kişi tarafından yararlı olarak değerlendirilirse, yayınlanabilir ve videonun altında görünebilir.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu