reklamı kapat

POPÜLER

Apple AirPods Pro LOG Görsel

Kızılötesi kameralı Apple AirPods için yeni bilgiler verildi

Kızılötesi kameralı Apple AirPods için yeni bilgiler verildi. Evet, Apple gerçekten böyle bir model üzerinde aktif olarak çalışmalar yapıyor.

Kızılötesi kameralı Apple AirPods, analist Ming-Chi Kuo’nun son paylaşımına göre 2026 yılında seri üretime alınacak. Peki satışının da 2026’da olacağı düşünülen üründeki kızılötesi kamera tam olarak ne işe yarayacak? Kuo’ya göre burada en büyük odak nokta Apple Vision Pro’nun ve çıkacak diğer başlıkların sunduğu deneyimi güçlendirmek. Örneğin kızılötesi kameralı AirPods ile Apple Vision Pro kullanılarak bir video izlendiğinde, kullanıcıların baktıkları yöndeki ses kaynağı öne çıkarılabilir. Yani kamerayı uzamsal ses deneyimini geliştirmek için devreye almayı düşünen Apple, kamerayı başka amaçlar için de kullanabilir. Kuo’ya göre kızılötesi kamera çevresel görüntü değişikliklerini algılayabilir ve insan-cihaz etkileşimini geliştirmek için yeni nesil bir elle/el hareketleriyle kontrol deneyimi getirebilir. Apple, geçtiğimiz aylarda öğrendiğimiz kadarıyla kullanıcıların sağlık verilerini sürekli olarak takip edebilecekleri bir akıllı yüzük için planlar da yapıyor. Şirket, aynı zamanda Amazon imzalı Echo Frames veya Meta imzalı Ray-Ban gibi bir akıllı gözlük üzerinde de çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple kısa süre önce de iPhone odaklı bir haberle gündeme gelmişti. The Information tarafından aktarıldığı kadarıyla Apple, iPhone batarya değişimleri için yeni bir yapışkan ayrıştırma/çözülme teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu yeni teknoloji kapsamında bataryanın şu anda olduğu gibi folyo yerine metalle kaplanacağı söyleniyor.

Bu sayede kişilerin küçük bir elektrik akımı uygulayarak bataryayı gövdeden rahatlıkla ayırabileceği belirtiliyor. Bu ilginç görünüyor ve ilk adımın iPhone 16 ailesindeki bir modelde atılacağı belirtiliyor. Apple’ın sonuçlara göre tüm iPhone 17 ailesinde bu teknolojiye yer verebileceği iddia ediliyor.

Yine The Information tarafından daha önce paylaşılan habere göre Apple, iPhone üretim/montaj hatlarındaki işçi sayısını önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 50’ye varan oranda azaltmak istiyor. Apple’ın bunun için daha önce yüksek maliyetler nedeniyle rafa kaldırdığı bazı tedarik zinciri ve üretim otomasyonu projelerini yeniden masaya getirdiği verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bu planların arkasında Apple’ın operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sabih Khan yer alıyor ve süreç özelinde telefon üretimini otomatikleştirmek için gerekli makinelerin yüz milyonlarca dolara mal olabildiği hatırlatılıyor.

Apple planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli