reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro

Daha uygun fiyatlı “Apple Vision” başlık bağımsız olmayabilir

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz hafta çıkan haberlere göre şu anda daha uygun fiyatlı bir “Vision” başlık üzerine yoğunlaşıyor.

Vision Pro tam 3.500 dolardan başlıyor. 3.500 dolar elbette çok yüksek bir fiyat ve bu yüzden Apple bir sonraki “Vision” başlığını daha uygun fiyatlı hale getirmek istiyor. Şu an Vision Pro’yu geliştiren ekibin Vision Pro 2 modeli üzerinde değil, daha uygun fiyatlı bir başlık üzerinde çalışmalar yaptığı aktarılıyor. Ekibin özellikle Vision Pro’da kullanılan parçaların maliyetini düşürmek için planlar yaptığı belirtiliyor. 2025’in sonunda çıkarılması hedeflenen bahsi geçen daha uygun fiyatlı model, Mark Gurman’a göre bağımsız olarak görev yapmayabilir. Yani model gücünü direkt olarak kablo ile bağlandığı iPhone ve Mac’ten alabilir. Bu sayede ucuz olduğu kadar hafif olacağı düşünülen ürün, Gurman’ın iddiasına göre şirket içinde N107 kod adıyla geçiyor. Gurman bütçe dostu modelin Vision Pro’dan daha dar bir görüş açısına sahip olacağını da belirtiyor. Bu arada Apple Vision Pro, 28 Haziran’dan itibaren yeni ülke ve bölgelere götürülecek. Ürünün Türkiye satışı içinse halen bir tarih verilmiyor. Şu an sadece ABD’de satılan Vision Pro, Çin ana karası, Hong Kong, Japonya ve Singapur’da 13 Haziran Perşembe günü yerel saatle 06.00’dan itibaren ön sipariş verilebilecek. Vision Pro bu ülkelerde 28 Haziran Cuma gününden itibaren satın alınabilecek. Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık, Fransa ve Kanada’daki müşteriler ise 28 Haziran Cuma günü yerel saatle 05.00’ten itibaren Vision Pro için ön sipariş verebilecek. Vision Pro bu ülkelerde 12 Temmuz Cuma gününden itibaren satın alınabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Vision Pro, olağanüstü bir coşkuyla karşılandı. Uzamsal bilişimin büyüsünü dünya çapında daha fazla müşteriye sunacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.” açıklamasını yapan Apple CEO’su Tim Cook sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kullanıcılar Vision Pro ile, uygulamalar için sonsuz bir tuval üzerinde çalışıp iş birliği yapabiliyor, değerli anıları üç boyutlu olarak yeniden canlandırabiliyor, TV programlarını ve filmleri benzersiz bir kişisel sinema deneyimiyle izleyebiliyor ve hayal gücüne meydan okuyan yepyeni uzamsal deneyimler yaşayabiliyor. Daha fazla kullanıcının imkansızın gerçekleştiğine tanık olduğunu görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Apple Vision Pro’nun yeni işletim sistemi visionOS 2 hakkında ise Apple şunları aktarıyor“Vision Pro için büyük bir güncelleme sunan visionOS 2, kullanıcıların arşivlerindeki görüntülerle uzamsal fotoğraflar oluşturmalarının güçlü bir yolu ve önemli bilgileri kolay erişimle bir bakışta görmeye yarayan kolay el hareketleri gibi yeniliklerin yanı sıra Mac Sanal Ekran, Travel Mode ve Konuk Kullanıcı seçeneklerine yeni özellikler kazandırıyor. Vision Pro kullanıcıları, yeniden tasarlanan Fotoğraflar uygulamasında favori uzamsal fotoğraflarını hızla ve kolayca bulabiliyor, yeni Passwords uygulamasıyla tüm hesaplarındaki bilgileri yönetebiliyor, Safari’de yeni gizlilik araçlarına erişebiliyor, Apple TV ve Farkındalık gibi popüler uygulamalarda yeni becerilerden yararlanabiliyor.”

“Vision Pro, kullanıcılara ve geliştiricilere çığır açan deneyimler sunuyor. Vision Pro’nun satışa sunulmasından sadece birkaç ay sonra, visionOS 2 ile uzamsal bilişimi daha da ileriye taşıyacağımız için büyük heyecan duyuyoruz.” diyen Apple’ın Vision Ürün Grubundan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mike Rockwell sözlerini şöyle sürdürdü: “visionOS’te akıcı bir şekilde gezinme olanağından kullanıcıların anılarla bağlantı kurma biçimine ve temel Vision Pro uygulamalarında yapılan iyileştirmelere kadar, kullanıcıların visionOS 2’de sunulan çeşitli yeni becerileri deneyimlemeleri için sabırsızlanıyoruz. Geliştiricilerin daha zengin uzamsal uygulamalar oluşturmasına imkan tanıyan etkili araç seti sayesinde visionOS 2, Vision Pro deneyimlerini daha da güçlü hale getiriyor.”

Apple Vision Pro yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu