reklamı kapat

POPÜLER

OLED iPad Pro LOG Tasarım

OLED ekranlı iPad Pro modelleri fiyat konusunda üzecek

2024 itibarıyla pazara çıkarılacak OLED ekranlı iPad Pro modelleri fiyat konusunda üzecek. Yüksek maliyet tüketiciye yansıtılacak.

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz ay geçtiği bildirim ile Samsung Display ve LG Display firmalarına kendi belirlediği özelliklerde OLED paneller için yeşil ışığı yakmıştı. Daha sonra ise Apple’ın paneller için iki firmaya da alım siparişini geçtiği bildirildi. Bu panellerin 2024 yılında ilk olarak iPad Pro’larda kullanılacağı, 2025 yılında ise OLED ekranlı MacBook Pro’ların karşımıza çıkacağı aktarılıyor. Hatta Apple’ın MacBook Pro’ları da 2024 yılında OLED paneller ile tanıştırma ihtimali de bulunuyor. Bugün bu konunun maliyet tarafı gündemde yer alıyor. OLED bu paneller gelen taze bilgilere göre LCD’ye oranla çok daha pahalı olacak, bunun etkisiyle OLED ekranlı iPad Pro’lar daha pahalıya satılacak. Apple’ın buradaki farkı kesinlikle kendi içinde kompanse etmesi beklenmiyor. Şu an Türkiye’de en ucuz iPad Pro modeli 20.499 TL’ye satılıyor, şimdilik kesin bilgiler yok ancak yeni modeller için Türkiye başlangıç fiyatı 25 bin TL’yi geçebilir hatta daha yüksek fiyatlar da karşımıza çıkabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aktarıldığı kadarıyla Samsung Display ve LG Display, Apple’ın istediği hibrit yapılı (Hem esnek hem katı olarak geçiyor) panelleri seri olarak üretmek adına da Güney Kore merkezli olarak fabrika çalışmaları da yürütüyor. Daha önce duyduğumuz kadarıyla Apple, iPad Pro’lar ve Mac’ler için mevcut çözümlerden daha uzun ömürlü ve parlak OLED paneller istiyor. Son raporlara göre Apple, Samsung Display ve LG Display’den iPad tarafında 10,9 inç ve 12,9 inç, MacBook tarafında ise 14 inç ve 16 inç boyutlarında paneller geliştirmesini / üretmesini istiyor.

Geçtiğimiz dönemde yapılan açıklamaya göre Apple, iPhone ile Watch’larda kendi geliştirdiği ekranları kullanma konusunda da çalışmalar yapıyor. Bu konuda başlangıcı bir Watch modeli ile yapacak bilgisi verilen şirket, bu sayede Samsung Display ve LG Display gibi firmalara olan bağını bitirmek ya da ciddi şekilde azaltmak istiyor. 2024 ya da 2025 yılında çıkacak yeni Watch UItra’ya kendi tasarladığı çok yüksek parlaklığa sahip bir microLED ekran koyacak denilen şirket, yeni açıklamaya göre microLED ekranları daha sonra iPhone’lara, iPad’lere ve Mac’lere de getirmeyi düşünüyor. microLED teknolojisi üzerinde tam çok uzun yıllardır çalıştığı aktarılan teknoloji devi, süreci spesifik olarak 2017 yılında “T159” kod adına sahip proje ile başlatmış.

Apple ve OLED planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER