reklamı kapat

POPÜLER

Apple, önemli bir yapay zekâ atılımıyla daha gündemde

Teknoloji devi Apple, bugün önemli bir yapay zeka atılımıyla daha gündemde yer alıyor. Firma bu konuda son dönemde acayip önem veriyor.

Şirketin son çeyrek açıklamaları kapsamında konuşan Apple CEO’su Tim Cook“Geleceği şekillendirecek teknolojilere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Buna muazzam bir zaman ile çaba harcadığımız yapay zekâ da dahil ve bu alanda devam eden çalışmalarımızın ayrıntılarını bu yılın ilerleyen dönemlerinde paylaşacağız.” demişti. Apple, geçtiğimiz hafta öğrendiğimiz kadarıyla üretken yapay zekâ sistemlerini cihazlarına getirmek adına çok ciddi personel alımı yapıyor, firma aynı zamanda özellikle yakın dönemde çok sayıda yapay zekâ girişimini de bünyesine katıyor. Bu bağlamda şirket büyük çalışmalar yapıyor, bugün gündemde MGIE isimli bir yapay zeka modeli yer alıyor. Açılımı MLLM-Guided Image Editing olan MGIE, temel olarak yazılanlardan görsel üretebiliyor ya da üretilen bir görsel üzerine yazılanları anlayarak eklemeler yapabiliyor. Açık kaynak olarak Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarıyla ortak geliştirilen altyapı, gösterilen örneklere bakılırsa şimdiden iyi çalışıyor. Bu sistem elbette iOS ya da macOS işletim sistemleri için büyük bir potansiyel ortaya koyuyor, kişilere sadece yazarak fotoğraf düzenleme imkanı tanıyacak bir temele işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zekânın temel aldığı LLM’leri (Büyük Dil Modeli) direkt olarak cihazlarda çalıştırmaya odaklanan (Bu temelde ChatGPT gibi cevaplar verebilecek bir Siri bekleniyor) ve bu konuda büyük bir sistem geliştirdiği bilinen Apple’ın, son dönemdeki özellikle iOS 18 odaklı yapay zeka iş ilanlarının neredeyse yarısı üretken yapay zekâyı güçlendirmek için kullanılan algoritmalarla ilgili “derin öğrenme” terimini içeriyor.

Firma bu konuda elbette ilk defa gündeme gelmiyor. Geçtiğimiz aylarda konuşan analist Ming-Chi Kuo’nun elde ettiği bilgiler ve araştırmaları üzerinden yaptığı hesaba göre teknoloji devi 2024’te üretken yapay zekanın sadece çalıştırılması için tam 4,75 milyar dolar para harcayabilir. Şirketin 2024’te tam 20 bin adet özel Nvidia yapay zeka işlem birimleriyle donatılmış sunucu almak istediği iddia ediliyor, şu an Nvidia HGX H100 satın alan Apple’ın yeni yılda B100’lere geçeceği söyleniyor.

Mark Gurman’a göre şu an üst seviye Apple yöneticileri Craig Federighi, John Giannandrea ve Eddy Cue, büyük ekipleriyle beraber üretken yapay zeka temelli sistemler üzerinde çalışıyor, bunların mevcut servislere entegrasyonu için neler yapılabileceği üzerine kafa yoruyor. Burada akıllı mesaj cevapları, üretken yapay zeka tarafından hazırlanacak Apple Music çalma listeleri ve Pages ile Keynote içerisinde üretken yapay zeka kullanımı gibi konularda bazı planların yapıldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Apple planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER