reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon LOG Tasarım

Devasa çeyrek sonuçları açıklayan Apple şirketinin CEO’su Tim Cook, yapay zekâ için büyük konuştu

 - Güncelleme: 02 Şubat 2024 08:43

Geçtiğimiz saatlerde devasa çeyrek sonuçları açıklayan Apple şirketinin CEO’su Tim Cook, yapay zekâ için büyük konuştu.

Apple, kendisi için geride kalan bir önceki çeyrekte tam 119,6 milyar dolar gelir ve 33,9 milyar dolar net gelir açıkladı. Yine gerçekten inanılmaz bir çeyreği geride bırakan firma, son çeyrekte yine en çok parayı iPhone satışları üzerinden elde etti. Daha spesifik olursak firma çeyrek içerisinde iPhone’lardan 69 milyar dolar, servislerden 23 milyar dolar, Mac satışlarından 8 milyar dolar, iPad’lerden 7 milyar dolar, Apple Watch ve AirPods gibi diğer ürünlerinden ise 12 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. Bu sonuçlar kapsamında konuşan Apple CEO’su Tim Cook“Geleceği şekillendirecek teknolojilere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Buna muazzam bir zaman ile çaba harcadığımız yapay zekâ da dahil ve bu alanda devam eden çalışmalarımızın ayrıntılarını bu yılın ilerleyen dönemlerinde paylaşacağız.” dedi. Apple, geçtiğimiz hafta öğrendiğimiz kadarıyla üretken yapay zekâ sistemlerini cihazlarına getirmek adına çok ciddi personel alımı yapıyor, firma aynı zamanda özellikle yakın dönemde çok sayıda yapay zekâ girişimini de bünyesine katıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zekânın temel aldığı LLM’leri (Büyük Dil Modeli) direkt olarak cihazlarda çalıştırmaya odaklanan (Bu temelde ChatGPT gibi cevaplar verebilecek bir Siri bekleniyor) Apple’ın, söylendiği kadarıyla yapay zeka iş ilanlarının neredeyse yarısı üretken yapay zekâyı güçlendirmek için kullanılan algoritmalarla ilgili “derin öğrenme” terimini içeriyor.

Bu konu elbette ilk defa gündeme gelmiyor. Geçtiğimiz aylarda konuşan analist Ming-Chi Kuo’nun elde ettiği bilgiler ve araştırmaları üzerinden yaptığı hesaba göre teknoloji devi 2024’te üretken yapay zekanın sadece çalıştırılması için tam 4,75 milyar dolar para harcayabilir. Şirketin 2024’te tam 20 bin adet özel Nvidia yapay zeka işlem birimleriyle donatılmış sunucu almak istediği iddia ediliyor, şu an Nvidia HGX H100 satın alan Apple’ın yeni yılda B100’lere geçeceği söyleniyor.

Mark Gurman’a göre şu an üst seviye Apple yöneticileri Craig Federighi, John Giannandrea ve Eddy Cue, büyük ekipleriyle beraber üretken yapay zeka temelli sistemler üzerinde çalışıyor, bunların mevcut servislere entegrasyonu için neler yapılabileceği üzerine kafa yoruyor. Burada akıllı mesaj cevapları, üretken yapay zeka tarafından hazırlanacak Apple Music çalma listeleri ve Pages ile Keynote içerisinde üretken yapay zeka kullanımı gibi konularda bazı planların yapıldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Apple planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER