reklamı kapat

POPÜLER

Apple 10 Kasım etkinliği

Apple’dan rekor çeyrek sonuçları, kilit açıklamalar ve rakamlar

Teknoloji devi Apple, kısa süre önce son çeyrek sonuçlarını açıkladı. Firma elde ettiği dev gelir ile tarihinde bir ilke imza attı. İşte detaylar;

Apple, 2021’in ilk çeyrek raporunda tam 111 milyar dolarlık gelir ve neredeyse 29 milyar dolarlık bir net kar açıkladı. Bir çeyrekte ilk defa 100 milyar dolarlık geliri geride bırakmayı başaran teknoloji devi, son çeyrekte en çok geliri yine iPhone’lar üzerinden elde etti. Daha sonra en çok gelir getirenler ise servisler, aksesuar ve diğer ev ürünleri, Mac bilgisayar ve iPad’ler oldu. Burada gelir dağılımı rakamsal açıdan tam olarak şöyle oldu:

iPhone’lar: 65.6 milyar dolar.
Servisler: 15.76 milyar dolar
Mac bilgisayarlar: 8.68 milyar dolar
Giyilebilir ürünler, ev ve diğer aksesuarlar: 12.97 milyar dolar
iPad’ler: 8.44 milyar dolar

Çeyrek verilerinde firmadan önemli bir veri de geldi. Tim Cook, dünya genelinde şu an 1 milyardan fazla aktif iPhone modelinin olduğunu açıkladı. 2019’de 900 milyonluk bir rakam açıklayan Cook, iPhone 12’ler ile beraber ciddi bir artış gördüklerini söyledi. Son çeyreği gerçekten çok ama çok iyi şekilde kapatan teknoloji devi Apple, toplam güncel aktif cihaz sayılarının ise 1.7 milyara yaklaştığını duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bir otomobil üzerinde de çalışıyor

Elektrikli otomobil modeli geçtiğimiz hafta Apple ile Hyundai arasında bir ortaklık kurulacak haberiyle gündemde büyük ses getirdi. Kaynaklara göre iki dev isim mart ayında araç için ortak çalışma imzalarını atıyor.

Aktarıldığı kadarıyla Apple’ın ilk sürücüsüz yol alabilecek elektrikli otomobil modeli ABD Georgia’da yer alan Kia fabrikasında üretilecek ve 2024 itibarıyla 100 bin kadar araç hattan inmiş olacak. “Beta” olarak geçen ilk Apple aracın 2022’de hazır olacağı yönünde bilgiler geliyor ancak bu bilgi de halen kesin değil.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli