reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple, son çeyrekte yine bir Türkiye rekoru kırmış

 - Güncelleme: 06 Kasım 2023 10:04

Teknoloji devi Apple kısa süre önce son çeyrek sonuçlarını açıkladı. Sürpriz olmayacağı üzere yine çok büyük gelirler elde etti.

Apple, kendisi için geride kalan bundan önceki çeyrekte 81,8 milyar dolar gelir ve 19,9 milyar dolar net kâr elde etmişti. Geçtiğimiz günlerde detayları verilen son çeyrekte ise firma 89,5 milyar dolar gelir ile tam 23 milyar dolar net kâr açıkladı. Sadece üç aylık dönemde elde edilen bu rakamlar bir kez daha nefes keserken, firma elde edilen sonuçlar ile alandaki tüm rakiplerini yine geride bırakmayı başardı. Apple, en çok geliri her zaman olduğu gibi bir kez daha iPhone’lar üzerinden elde etti. Firmanın en çok para kazandığı ikinci alan ise bir önceki çeyrekte de olduğu gibi servisler oldu. Son çeyrek sonuçları hakkında konuşan Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Hindistan’da tüm zamanların gelir rekorunun yanı sıra, Brezilya, Kanada, Fransa, Endonezya, Meksika, Filipinler, Suudi Arabistan, Türkiye, BAE, Vietnam ve daha birçok ülkede eylül çeyreği rekorlarına ulaştık.” açıklamasında bulunmuş. Firma Türkiye’de gelir / satış konusunda mayıs ayındaki çeyrek açıklamaları kapsamında da bir rekor duyurusu yapmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tim Cook sonuçlar hakkında ayrıca, “Bugün Apple, iPhone tarafında eylül çeyreği gelir rekoru ve servislerde tüm zamanların gelir rekorunu açıklamaktan memnuniyet duyuyor. Tatil sezonuna girerken iPhone 15 serisi ve 2030 yılına kadar tüm Apple ürünlerini karbon nötr hale getirme çabalarımızda önemli bir kilometre taşı olan ilk karbon nötr Apple Watch modellerimiz de dahil olmak üzere şimdiye kadarki en güçlü ürün yelpazesine sahibiz.” demişti.

Tim Cook, çeyrek görüşmeleri kapsamında ek olarak üretken yapay zeka tarafına ciddi bir yatırım yaptıklarını da bir kez daha dile getirdi. Firmanın bu konudaki büyük adımları ilk olarak önümüzdeki yıl gelecek iOS 18 ile atması bekleniyor.

Apple çeyrek sonuçları yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

İLGİLİ HABERLER