reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk xAI Grok

Elon Musk’ın yapay zeka şirketi xAI, Grok isimli ChatGPT rakibini tanıttı

Elon Musk, geçtiğimiz aylarda yapay zeka çalışmaları için xAI isimli bir şirket kurmuştu. Bu şirket bugün ChatGPT rakibi Grok ile karşımıza çıktı.

ABD Nevada merkezli olarak Elon Musk tarafından kurulan xAI şirketi, ilk aşamada spesifik olarak “üretken yapay zeka” konusunda araştırmalar yapacak denilmişti. Daha sonra ise açılan buradaki resmi site üzerinden şirketin amacı için şu açıklama yapılmıştı: “Bugün xAI’ın kuruluşunu yapıyoruz. xAI’ın amacı evrenin gerçek doğasını anlayabilmek.” 5 Kasım itibarıyla ise xAI şirketinin Grok adını verdiği ChatGPT benzeri sohbet botu kullanıma sunuldu. Bu sistem şimdilik sadece ABD’de yaşayan X’in “X Premium+” aboneliğini alan kişilere açık ve sadece ufak çaplı testlere alınmış durumda. Grok, genel olarak kişilerin karşılıklı sohbet edebileceği, sorularına cevap alabileceği bir üretken yapay zeka sistemi konumunda yer alıyor. Yaptığı açıklamada, “xAI olarak, insanlığa bilgi arayışında yardımcı olacak yapay zeka araçları yaratmak istiyoruz.” diyen şirket, Grok’un Grok-1 adı verilen bir motor üzerine kurulduğunu ve en temelde dört aydır geliştirilen / eğitilen büyük dil modelinin yer aldığını belirtiyor. “Grok, soruları biraz esprili bir şekilde yanıtlamak için tasarlanmıştır ve asi bir çizgiye sahiptir. Bu nedenle mizahtan nefret ediyorsanız lütfen kullanmayın!” açıklamasını da yapan xAI şirketi Grok’un, “Diğer yapay zeka sistemlerinin çoğu tarafından reddedilen tartışmalı soruları yanıtlayacağını” da belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, Grok’un X’teki bilgilere / verilere gerçek zamanlı olarak erişim sağlayabildiğini ve bu sayede rakiplerinin bir adım önüne geçeceği söylüyor. Bu konuda xAI’ın kendisi ise, “Grok’un benzersiz avantajı, X platformu aracılığıyla dünya hakkında gerçek zamanlı bilgiye sahip olmasıdır.” diyor. “Grok hala çok erken bir beta ürünü -2 aylık eğitimle yapabileceğimizin en iyisi- ve bu nedenle sizin de yardımınızla her geçen hafta hızla gelişmesini bekliyoruz.” diyen xAI, sistemi henüz herkese ne zaman açacak belli olmuş değil. Bu sisteme bir süre sonra X Premium+ dışında ciddi bir abonelik ücretiyle erişim sağlanabileceği düşünülüyor.

xAI için ekip ve çalışmalar hakkında geçtiğimiz aylarda şu açıklamalar geçilmişti:Ekibimiz Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk tarafından yönetiliyor. Biz daha önce DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Tesla ve Toronto Üniversitesi ile birlikte çalıştık. Hep birlikte bu alanda en yaygın kullanılan yöntemlerden bazılarına, özellikle de Adam Optimizer, Batch Normalization, Layer Normalization ve Adversarial örneklerin keşfine katkıda bulunduk.

Ayrıca Transformer-XL, Autoformalization, Memorizing Transformer, Batch Size Scaling ve μTransfer gibi yenilikçi teknikler ve analizler sunduk. AlphaStar, AlphaCode, Inception, Minerva, GPT-3.5 ve GPT-4 (Büyük dil modeli) dahil olmak üzere alandaki en büyük atılımlardan bazıları üzerinde çalıştık ve bunların geliştirilmesine öncülük ettik. X Corp’tan ayrı bir şirketiz ancak misyonumuzda ilerleme kaydetmek için X (Twitter), Tesla ve diğer şirketlerle yakın bir şekilde çalışacağız.”

Elon Musk, xAI ve Grok haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın