reklamı kapat

POPÜLER

Apple Tim Cook LOG Tasarım

Apple CEO’su Tim Cook’tan yeni yapay zeka açıklaması geldi

 - Güncelleme: 04 Ağustos 2023 08:42

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Apple, yapay zeka konusunda gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sefer Tim Cook konuştu.

Apple, yapay zeka tarafında yıllardır çalışmalar yapıyor ancak bu adımların merkezinde OpenAI imzalı ChatGPT gibi bir üretken yapay zeka sistemi yer almıyor diyorduk. Son çeyrek görüşmeleri kapsamında bir açıklama yapan CEO Tim Cook, bu konuda farklı konuştu ve sürece uzak kalmadıklarını aktardı. Cook tam olarak, Üretken yapay zeka da dahil olmak üzere çok çeşitli yapay zeka teknolojileri üzerinde yıllardır araştırma yapıyoruz. İnsanların yaşamlarını zenginleştirmeye yardımcı olmak için bu teknolojilere yatırım yapmaya, yenilik üretmeye ve ürünlerimizi sorumlu bir şekilde geliştirmeye devam edeceğiz. Çok fazla yatırım yapıyoruz ve bu baktığınız Ar-Ge harcamalarında da görülüyor.” dedi. Apple biliyorsunuz bu aralar Apple GPT (Temsili isim) ile gündemden düşmüyor. Şirket içinde test ettiği kendi üretken yapay zeka sistemiyle OpenAI, Google, Microsoft ve Meta‘nın ses getiren mevcut çözümlerine rakip olmayı düşünen teknoloji devi Apple, bu sistemi yakın bir zamanda kullanıma sunmayı planlamıyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre teknoloji devinden 2024 yılında son kullanıcıya yönelik bir üretken yapay sistemi ya da servisi gelmeyecek. Kuo şu an için buna yönelik herhangi bir işaretin olmadığını belirtiyor, teknoloji devinin rakiplerin halen çok gerisinde olduğunu söylüyor. Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göreyse bahsi geçen Apple GPT” şu an şirket içindeki sadece çok ufak bir kitle tarafından test ediliyor. Bu sistem için bir “Büyük Dil Modeli (LLM)” hazırladığı ve testler için bir sohbet botu hazırladığı belirtilen teknoloji devi, söylendiği kadarıyla bu sistemi son kullanıcılara nasıl sunacağı konusunda kararsız durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple GPT sistemini bunlardan önce gündeme getiren ise yeni bilgiler olmuştu. Yine Mark Gurman’a göre Apple şu an sistemi çalışanlarına, “gelecekteki özellikleri prototipleme, metinleri özetleme ve eğitildiği veriler üzerinden sorulan soruları yanıtlama” imkanları özelinde sunuyor. Yeni detaylara göre şirket, kendi bünyesindeki üretken yapay zeka kullanımını genişletmenin yollarını arıyor ve burada sistemin müşterilere daha iyi yardımcı olmak için AppleCare destek personeline sunulma olasılığının bulunduğu aktarılıyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz aylarda üretken yapay zeka sistemlerindeki potansiyelin “çok ilginç” olduğunu belirtmişti. Cook açıklaması kapsamında yapay zeka konusunda “çözülmesi gereken bir dizi sorun” (Burada detaya girilmedi ancak yanlış bilgi vb. gibi bazı üretken yapay zeka sorunları endişe yaratıyor) olduğunu da belirtmişti. Apple’ın yapay zeka altyapısını “çok büyük bir alan” olarak gördüğünü ve ürünleri için ilgili teknolojilere yatırım yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekleyen Cook, alana ağırlık verilmesini istiyordu ve bu yüzden Apple üretken yapay zeka konusunda çok sayıda personel aramaya başlamıştı. 

Apple ve Tim Cook açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması