reklamı kapat

POPÜLER

ChatGPT benzeri üretken yapay zeka Apple GPT LOG Tasarım

Apple, büyük üretken yapay zeka adımlarını iOS 18 ile atabilir

 - Güncelleme: 19 Ekim 2023 17:13

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Apple, yeni iddialara göre büyük üretken yapay zeka adımlarını iOS 18 ile atabilir.

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz hafta Apple’ın Birleşik Krallık’ta yapay zeka üzerinde çalışmak üzere daha fazla personel işe almak istediğini söyledi. Apple’ın üretken yapay zeka teknolojisi üzerinde aktif olarak çalışmalar yaptığını belirten Cook, yapay zekadan hali hazırda yararlandıklarını da aktardı. Bugün bu konuda analist Jeff Pu konuştu ve Apple’ın büyük üretken yapay zeka adımlarını 2024’ün sonunda çıkacak iOS 18 işletim sistemiyle atacağını iddia etti. Firmanın 2023’te çok sayıda yapay zeka eğitimlerine özel sunucu sistemini inşa ettiğini ve 2024’te bu konudaki yatırımlarını hızlandıracağını belirten Pu, şirketin cihaz bazlı yerleşik ve bulut temelli hibrit bir üretken yapay zeka altyapısı kurmak istediğini de sözlerine ekledi. Apple, yapay zeka tarafında yıllardır çalışmalar yapıyor ancak bu adımların merkezinde OpenAI imzalı ChatGPT gibi bir üretken yapay zeka sistemi yer almıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fakat geçtiğimiz aylarda firmanın bunu değiştirmek istediği ve bu bağlamda da şirket içinde bir “AppleGPT ” testlerine başlandığı aktarıldı. Kendi üretken yapay zeka sistemiyle OpenAI, Google, Microsoft ve Meta‘nın ses getiren mevcut çözümlerine rakip olmayı düşünen teknoloji devi Apple, en son bu sistemi yakın bir zamanda kullanıma sunmayı planlamıyor haberiyle gündeme gelmişti. Kendi dil modelini geliştirmek için her gün milyonlarca para harcadığı (Sunucu özelinde) aktarılan teknoloji devi, söylendiği kadarıyla iOS 18’de yapay zeka üzerinden Siri ve Shortcuts uygulaması arasında daha önce olmayan etkili bir bağ kurmak istiyor.

Apple planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması