reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon LOG Tasarım

Apple, üretken yapay zeka için 2024’te milyarlarca dolar harcayacak

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Apple, üretken yapay zeka için 2024’te milyarlarca dolar harcayacak.

Analist Ming-Chi Kuo’nun elde ettiği bilgiler ve araştırmaları üzerinden yaptığı hesaba göre teknoloji devi Apple yeni yılda üretken yapay zekanın sadece çalıştırılması için tam 4,75 milyar dolar para harcayabilir. Şirketin 2024’te tam 20 bin adet özel Nvidia yapay zeka işlem birimleriyle donatılmış sunucu almak istediği iddia ediliyor, şu an Nvidia HGX H100 satın alan Apple’ın yeni yılda B100’lere geçeceği söyleniyor. Mark Gurman’a göre şu an üst seviye Apple yöneticileri Craig Federighi, John Giannandrea ve Eddy Cue, büyük ekipleriyle beraber üretken yapay zeka temelli sistemler üzerinde çalışıyor, bunların mevcut servislere entegrasyonu için neler yapılabileceği üzerine kafa yoruyor. Burada akıllı mesaj cevapları, üretken yapay zeka tarafından hazırlanacak Apple Music çalma listeleri ve Pages ile Keynote içerisinde üretken yapay zeka kullanımı gibi konularda bazı planların yapıldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda en son analist Jeff Pu konuşmuş ve Apple’ın büyük üretken yapay zeka adımlarını 2024’ün sonunda çıkacak iOS 18 işletim sistemiyle atacağını iddia etmişti. Firmanın 2023’te çok sayıda yapay zeka eğitimlerine özel sunucu sistemini inşa ettiğini ve 2024’te bu konudaki yatırımlarını hızlandıracağını belirten Pu, şirketin cihaz bazlı yerleşik ve bulut temelli hibrit bir üretken yapay zeka altyapısı kurmak istediğini de sözlerine eklemişti. Bu bilgiyi bugün Gurman da doğruladı, ancak henüz bu konuda son kararın verilmediğini aktardı.

Apple, yapay zeka tarafında yıllardır çalışmalar yapıyor ancak bu adımların merkezinde OpenAI imzalı ChatGPT gibi bir üretken yapay zeka sistemi yer almıyordu. Fakat geçtiğimiz aylarda firmanın bunu değiştirmek istediği ve bu bağlamda da şirket içinde bir “AppleGPT ” testlerine başlandığı aktarılmıştı.

Kendi üretken yapay zeka sistemiyle OpenAI, Google, Microsoft ve Meta‘nın ses getiren mevcut çözümlerine rakip olmayı düşünen teknoloji devi Apple, kendi dil modelini geliştirmek için her gün milyonlarca para harcıyor (Sunucu alımları özelinde) ve böylelikle ekstra olarak iOS 18 işletim sisteminde yapay zeka üzerinden Siri ve Shortcuts uygulaması arasında daha önce olmayan etkili bir bağ kurmak istiyor.

Apple aktarıldığı kadarıyla şu an üretken yapay zekadan güç alarak Xcode’u geliştirmek ve iOS geliştiricilerinin hayatını kolaylaştırmak, onlara yapay zeka ile hız katmak adına neler yapılabileceğine de bakıyor.

Apple planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER