reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon LOG Tasarım

Apple, iOS 18 ile sadece iPhone 16’lara özel yapay zeka imkanları sunabilir

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Apple, iOS 18 ile sadece iPhone 16’lara özel yapay zeka imkanları sunabilir.

Teknoloji devi Apple yeni yılda üretken yapay zekanın sadece çalıştırılması için tam 4,75 milyar dolar para harcayacak. Şirketin 2024’te tam 20 bin adet özel Nvidia yapay zeka işlem birimleriyle donatılmış sunucu almak istediği belirtiliyor, şu an Nvidia HGX H100 satın alan Apple’ın yeni yılda B100’lere geçeceği söyleniyor. Mark Gurman’a göre şu an üst seviye Apple yöneticileri Craig Federighi, John Giannandrea ve Eddy Cue, büyük ekipleriyle beraber üretken yapay zeka temelli sistemler üzerinde çalışıyor, bunların mevcut servislere entegrasyonu için neler yapılabileceği üzerine kafa yoruyor. Burada akıllı mesaj cevapları, üretken yapay zeka tarafından hazırlanacak Apple Music çalma listeleri ve Pages ile Keynote içerisinde üretken yapay zeka kullanımı gibi konularda bazı planların yapıldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda en son analist Jeff Pu konuşmuş ve Apple’ın büyük üretken yapay zeka adımlarını 2024’ün sonunda çıkacak iOS 18 işletim sistemiyle atacağını iddia etmişti. Firmanın 2023’te çok sayıda yapay zeka eğitimlerine özel sunucu sistemini inşa ettiğini ve 2024’te bu konudaki yatırımlarını hızlandıracağını belirten Pu, şirketin cihaz bazlı yerleşik ve bulut temelli hibrit bir üretken yapay zeka altyapısı kurmak istediğini de sözlerine eklemişti. Bu bilgiyi daha sonra Gurman da doğruladı, ancak henüz bu konuda son kararın verilmediğini aktardı.

Yeni gelen bilgilere göreyse Apple, bazı iOS 18 temelli yapay zeka özelliklerini sadece 2024’ün sonunda karşımıza çıkarılacak iPhone 16 ailesine özel bırakabilir. Bunun arkasında hibrit altyapı yer alıyor, bazı işlemcilerin direkt olarak bulut değil telefonda yapılması isteniyor. Bunun için de firmanın yüksek ihtimalle şimdiye oranla daha yüksek işlem gücüne ihtiyacı bulunuyor, bu açıdan yeni işlemciler odak noktaya alınıyor. iOS 18’i alacak birçok iPhone olacak, yapay zeka devrimi ise esasen iPhone 16’lara özel kalacak gibi görünüyor.

Apple, yapay zeka tarafında yıllardır çalışmalar yapıyor ancak bu adımların merkezinde OpenAI imzalı ChatGPT gibi bir üretken yapay zeka sistemi yer almıyordu. Fakat geçtiğimiz aylarda firmanın bunu değiştirmek istediği ve bu bağlamda da şirket içinde bir “AppleGPT ” testlerine başlandığı aktarılmıştı.

Kendi üretken yapay zeka sistemiyle OpenAI, Google, Microsoft ve Meta‘nın ses getiren mevcut çözümlerine rakip olmayı düşünen teknoloji devi Apple, kendi dil modelini geliştirmek için her gün milyonlarca para harcıyor ve böylelikle yukarıdakilere ekstra olarak iOS 18 işletim sisteminde yapay zeka üzerinden Siri ve Shortcuts uygulaması arasında daha önce olmayan etkili bir bağ kurmak istiyor.

Apple planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması