reklamı kapat

POPÜLER

Intel

Intel, 5 nm seviyesine iniyor; ancak kendi başına değil

Intel, CES 2021 kapsamında Alder Lake adını verdiği 12. jenerasyon işlemcileri tanıttı. Bunlar 10 nm temelliydi. Şimdi şirket 5 nm seviyesine iniyor.

12. jenerasyon Intel Alder Lake işlemciler, alanda geriye düşmeye başlayan firma için büyük önem arz ediyordu. Tam olarak 2021’in ikinci yarısında pazara gelecek işlemciler, rakiplerinin aksine halen yukarıda da dediğimiz gibi 10 nm SuperFin sürecinden çıkıyordu. X68 mimarisi için önemli bir atılım yaptığı iddia edilen yeni işlemciler, Apple’ın kendi geliştirdiği M1 işlemci gibi yüksek performanslı ile yüksek verimlilik getiren çekirdekleri tek parça olarak bir araya getiriyor olmasıyla dikkat çekmişti. İşte bu gelişmelerin ışığında ilginç ve önemli bir haber daha geldi.

Kaynaklara göre Intel, Apple’a da işlemci üreten TSMC ile bir anlaşma yapmış durumda. Bu anlaşmanın arkasında da 5 nm üretim sürecinden çıkarılacak Core i3 işlemciler yer alıyor. 2021’in ikinci yarısında üretime girecek işlemciler, kendi başına henüz 7 nm seviyesine dahi inemeyen firma için mantıklı görünüyor. 5 nm Core i3 işlemcilerin ısı / performans / verim konusunda iddialı olması ve giriş seviyesi laptoplarda yer alması bekleniyor. Apple’ın M1 işlemcileri de 5 nm üretim sürecinden çıkıyor. AMD ise şu an 7 nm işlemci üretiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel CEO’su görevinden ayrılıyor

Mevcut CEO Bob Swan‘ın yerine dev şirketin başına VMware CEO’su Pat Gelsinger geçirilecek. Bu dönüşüm 15 Şubat tarihinde yapılacak. Bu kararın arkasında ise Intel’in pazarda ciddi şekilde geriye düşmesi yer alıyor. Çünkü rakip AMD pazarda çok ciddi bir atılım yapmış durumda. Aynı şekilde artık Apple da kendi işlemcilerini üretiyor ve Intel’den uzaklaşıyor. Intel’in kalan müşterilerini elinde tutmak adına büyük adımlar atması gerekiyor. Özellikle AMD’nin yeni işlemcileri birçok kişiyi Intel’den uzaklaştırmış durumda.

İlginizi Çekebilir

Samsung imzalı yeni robotlar ile tanışın