reklamı kapat

POPÜLER

Intel Alder Lake

Intel, Alder Lake ile 12. jenerasyona geçiş yapıyor; işte detaylar

İşlemci devi Intel, CES 2021 kapsamında Alder Lake adını verdiği 12. jenerasyon işlemcileri için yeni bir duyuru yaptı. İşte detaylar;

Advertisement

Masaüstü ve mobil için hazırlanan 12. jenerasyon Intel Alder Lake işlemciler, alanda geriye düşmeye başlayan firma için büyük önem arz ediyor. Tam olarak 2021’in ikinci yarısında pazara gelecek işlemciler, rakiplerine aksine halen 10 nm SuperFin sürecinden çıkıyor. Ancak X68 mimarisi için önemli bir atılım yaptığı iddia edilen yeni işlemciler, Apple’ın kendi geliştirdiği M1 işlemci gibi yüksek performanslı ile yüksek verimlilik getiren çekirdekleri tek parça olarak bir araya getiriyor. Bu “hibrit” yaklaşım sayesinde güç ve performans konusunda çıtayı yükseltecek açıklaması yapılan Alder Lake işlemciler, henüz tam olarak detaylandırılmıyor. Ancak bu hibrit yapının çok ciddi fark yaratması bekleniyor ve büyük merak uyandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel işlemci pazarında devrime mecbur durumda

Çünkü rakip AMD pazarda çok ciddi bir atılım yapmış durumda. Aynı şekilde artık Apple da kendi işlemcilerini üretiyor ve Intel’den uzaklaşıyor. Şimdilik Intel’in Alder Lake işlemcilerini Apple yeni Mac’lerde kullanacak mı bilmiyoruz. Ancak firmanın Pro modeller için dahi çok güçlü Apple Silikon işlemciler geliştirdiği biliniyor. Bu açıdan Intel’in kalan müşterilerini elinde tutmak adına büyük adımlar atması gerekiyor. Özellikle AMD’nin yeni işlemcileri birçok kişiyi Intel’den uzaklaştırmış durumda.

İlginizi Çekebilir

Samsung imzalı yeni robotlar ile tanışın