reklamı kapat

POPÜLER

Intel

Intel CEO’su çok yakında görevi bırakıyor; ama neden?

Intel, CES 2021 kapsamında Alder Lake adını verdiği 12. jenerasyon işlemcileri tanıtmasıyla ses getirdi. Şimdi ise çok farklı bir haber gündemde.

12. jenerasyon Intel Alder Lake işlemciler, alanda geriye düşmeye başlayan firma için büyük önem arz ediyordu. Tam olarak 2021’in ikinci yarısında pazara gelecek işlemciler, rakiplerinin aksine halen 10 nm SuperFin sürecinden çıkıyordu. Ancak X68 mimarisi için önemli bir atılım yaptığı iddia edilen yeni işlemciler, Apple’ın kendi geliştirdiği M1 işlemci gibi yüksek performanslı ile yüksek verimlilik getiren çekirdekleri tek parça olarak bir araya getiriyor olmasıyla dikkat çekmişti. İşte böyle bir önemli duyurunun ardından bugün Intel CEO’sunun görevinden ayrılacağı açıklandı. CEO Bob Swan‘ın yerine dev şirketin başına VMware CEO’su Pat Gelsinger geçirilecek. Bu dönüşüm 15 Şubat tarihinde yapılacak. Bu kararın arkasında ise Intel’in pazarda ciddi şekilde geriye düşmesi yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel hep söylediğimiz gibi işlemci pazarında devrime mecbur durumda

Çünkü rakip AMD pazarda çok ciddi bir atılım yapmış durumda. Aynı şekilde artık Apple da kendi işlemcilerini üretiyor ve Intel’den uzaklaşıyor. Şimdilik Intel’in Alder Lake işlemcilerini Apple yeni Mac’lerde kullanacak mı bilmiyoruz. Ancak Apple’ın Pro modeller için dahi çok güçlü Apple Silikon işlemciler geliştirdiği biliniyor. Bu açıdan Intel’in kalan müşterilerini elinde tutmak adına büyük adımlar atması gerekiyor. Özellikle AMD’nin yeni işlemcileri birçok kişiyi Intel’den uzaklaştırmış durumda. Intel halen 10 nm seviyesinde yer alırken, AMD 7 nm, Apple ise 5 nm işlemci üretiyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung imzalı yeni robotlar ile tanışın