reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Intel ekran kartı

Uzun süredir beklenen Intel ekran kartı geldi; işte detaylar

İşlemci devi Intel, ekran kartı pazarında da ciddi bir oyuncu olma yolunda büyük bir adım atıyor. Sonunda beklenen Intel ekran kartı geldi.

Firmanın Xe mimarisi üzerine kurduğu DG1 kod isimli ilk ekran kartı, en son harici olarak satılacak ve 2021’de elde edilebilir olacak açıklamasıyla gündem olmuştu. İşte bu kart bugün itibarıyla karşımıza çıktı. En baştan belirtmek gerekiyor. Hazırlanan kart Nvidia ya da AMD’nin çözümlerine rakip olabilecek seviyede değil. Ekran kartı oyun için de tasarlanmamış durumda. Firma bu ekran kartıyla ufak ile orta ölçekteki şirketlere ve standart iş bilgisayarlarına girmek istiyor. Iris Xe olarak isimlendirilen kartın yakında satın alınabilir olacağını aktaran şirket, kartlar için başta Asus olmak üzere diğer bazı ekran kartı üretici firmalar ile ortaklık kurmuş durumda.

4GB LPDDR4X bellek üzerine kurulan ilk kart, söylendiği kadarıyla HDR desteğine sahip ve üç farklı monitöre çıkış yapabiliyor. Anandtech’in açıklamasına göre ilk kart tam olarak Tiger Lake işlemcilerin yerleşik GPU’sunu temel alıyor. Yani ilk karttan kesinlikle yüksek grafik performansı beklememek gerekiyor. Intel’in 20 yıl sonra ilk defa bir masaüstü GPU hazırladığını ve sattığını da kısaca hatırlamakta fayda var.

Intel ekran kartı dikkat çekerken, firma işlemci tarafında kan kaybediyor

12. jenerasyon Intel Alder Lake işlemciler, alanda geriye düşmeye başlayan firma için büyük önem arz ediyordu. Tam olarak 2021’in ikinci yarısında pazara gelecek işlemciler, rakiplerinin aksine halen 10 nm SuperFin sürecinden çıkıyordu.

X68 mimarisi için önemli bir atılım yaptığı iddia edilen yeni işlemciler, Apple’ın kendi geliştirdiği M1 işlemci gibi yüksek performanslı ile yüksek verimlilik getiren çekirdekleri tek parça olarak bir araya getiriyor olmasıyla dikkat çekmişti. Kısa süre önce ise bu olumsuz gelişmelerin ışığında ilginç ve önemli bir haber gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynaklara göre yakında CEO’su değişecek Intel, Apple’a da işlemci üreten TSMC ile bir anlaşma yapmış durumda. Bu anlaşmanın arkasında da 5 nm üretim sürecinden çıkarılacak Core i3 işlemciler yer alıyor. 2021’in ikinci yarısında üretime girecek işlemciler, kendi başına henüz 7 nm seviyesine dahi inemeyen firma için mantıklı görünüyor.

5 nm Core i3 işlemcilerin ısı / performans / verim konusunda iddialı olması ve giriş seviyesi laptoplarda yer alması bekleniyor. Apple’ın M1 işlemcileri de 5 nm üretim sürecinden çıkıyor. AMD ise şu an 7 nm işlemci üretiyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung imzalı yeni robotlar ile tanışın