reklamı kapat

POPÜLER

Intel ekran kartı

Uzun süredir beklenen Intel ekran kartı geliyor; işte ilk detaylar

İşlemci devi Intel, ekran kartı pazarında da ciddi bir oyuncu olma yolunda büyük bir adım atıyor. Oyun odaklı Intel ekran kartı yolda.

Firmanın Xe mimarisi üzerine kurduğu DG1 kod isimli ilk ekran kartı, aktarıldığı kadarıyla harici olarak satılacak ve 2021’de elde edilebilir olacak. Tam olarak ne zaman çıkacağı henüz açıklanmayan kart, aktarıldığı kadarıyla RTX serisi Nvidia kartlar gibi “donanımsal ray tracing” desteğine sahip ve “GDDR6” bellek ile yolda bulunuyor. Henüz hakkında çok fazla detayın verilmediği kart, şimdilik Nvidia ve AMD için çok büyük bir risk oluşturmuyor. Biliyorsunuz Nvidia’dan çok yakında RTX 3xxx serisi yeni nesil ekran kartları geliyor. Bu kartların performans çıtasını oldukça artıracağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel ekran kartı dikkat çekerken, firma geçtiğimiz haftalarda 7 nm işlemci konusunda kötü bir haber vermişti

Intel ilk 7 nm işlemcilerini 2022 hatta 2023 başına ertelemiş durumda. Bu gerçekten inanılmaz görünüyor. AMD şu an TSMC üzerinden 7 nm işlemci üretiyor ve satıyor. Apple ve Huawei gibi firmalar ise yıl sonunda 5 nm mobil işlemcileri üretime sokuyor. Intel ise halen 14 nm işlemciler ile pazarda yer alıyor. Firmanın işlemcileri buna rağmen yüksek performans sunuyor ancak pil ömrü ve verimlilik konusunda Intel’in işlemcileri PC üreticisi firmaları sınırlıyor, geri plana itiyor. Şirketin 10 nm masaüstü işlemcilerini ise 2021’de satışa sunacağı aktarılıyor.

Firmanın 16 inç MacBook Pro modeli