reklamı kapat

POPÜLER

16 inç MacBook Pro

16 inç MacBook Pro tanıtıldı; işte Türkiye fiyatı ve özellikleri

 - Güncelleme: 13 Kasım 2019 17:11

Teknoloji devi Apple, dakikalar önce 16 inç MacBook Pro dizüstü bilgisayar modelini tanıttı. İşte model hakkında bilinmesi gerekenler;

Uzun süredir beklenen yeni 16 inç MacBook Pro karşınızda. 15 inç modellerin yerini alan (15 inç’ler satıştan kalktı) yeni dizüstü, yeni neslin standart çizgisini devam ettiriyor. Tasarımsal olarak sadece inceltilen çerçeveler ile fark yaratan dizüstü, “Magic Keyboard” isimli arka aydınlatma klavyesiyle önemli bir dönüşüm geçiriyor. Eski modellerdeki klavye sorunlarını tarihe gömecek bu yeni klavye, modelde sunulan dokunmatik TouchBar ve Touch ID ile beraber alışıldık deneyimi daha iyi hale getiriyor. Apple’a göre yeni Magic Keyboard, 1 mm hareket mesafesine sahip, geliştirilmiş makas tipi mekanizma ile hassas, rahat ve sessiz bir yazma deneyimi sunuyor. Halen bir SD kart yuvası bulunmayan ve sadece USB-C portları (4 adet) taşıyan model, bu açıdan “dongle” hayatını sürdürüyor. Fiziksel bir “ESC” tuşu bulunması sevindiren dizüstü, Türkiye’de iki farklı temel donanım seçeneğiyle geliyor. İlk sürümde 6 çekirdekli 9. nesil Intel Core i7 işlemci, 16 GB RAM, 4 GB AMD Radeon Pro 5300M grafik birimi ve 512 GB SSD bulunuyor. Bu sürümün fiyat 18.299 TL seviyesinde. 21.499 TL‘lik diğer versiyonda ise 8 çekirdekli 9. nesil Intel Core i9 işlemci, 16 GB RAM, 4 GB AMD Radeon Pro 5500M grafik birimi ve 1 GB SSD bulunuyor. Modeli en üst seviye özellikler ile donattığınız zaman fiyat tam 52 bin TL’ye kadar yükseliyor. Apple, dizüstünün soğutma performansı 15 inç modellerden daha iyi açıklamasını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

16 inç Retina ekranı 500 nit parlaklık, yüksek renk doğruluğu ve 3072 x 1920 piksel çözünürlükte olan model, 100 Wh piliyle 11 saatte yakında bir “web” deneyimi sunabiliyor. Kutusundan 96W USB-C şarj cihazıyla çıkan 16 inç MacBook Pro, Dolby Atmos destekli 6 hoparlöre sahip. Bu açıdan ses performansı yüksek olan dizüstü, 3,5 mm kulaklık girişini taşımayı sürdürüyor. İki farklı renk seçeneği sunulan yeni Pro’nun işlemciyle gelen grafik birimi ise Intel UHD Graphics 630 oluyor.

https://twitter.com/tim_cook/status/1194607635590332416?s=20

Model hakkında “Profesyonel müşterilerimiz yeni MacBook Pro’nun daha büyük bir ekrana, olağanüstü hızlı performansa, olabilecek en büyük pile, şimdiye kadarki en iyi dizüstü bilgisayar klavyesine, harika hoparlörlere ve çok geniş depolama alanlarına sahip olmasını istediklerini söylediler. 16 inç MacBook Pro, hem bu özellikleri hem de daha fazlasını sunuyor,” açıklamasını yapan Apple Mac ve iPad Ürün Pazarlamadan Sorumlu Direktör Tom Boger sözlerini şöyle sürdürdü: “Göz alıcı 16 inç Retina ekran, 8 çekirdekli işlemciler, yeni nesil profesyonel grafik işlemcisi, daha da iyi termal tasarım, yeni Magic Keyboard, altı hoparlörlü ses sistemi, 100 watt-saatlik pil, 8 TB’a kadar depolama alanı ve 64 GB hızlı bellek özellikleri sayesinde 16 inç MacBook Pro dünyanın en iyi profesyonel dizüstü bilgisayarı.”

Apple 16 inç MacBook Pro çok fazla ses getirmedi

Çünkü modelde devrimsel özellikler yer almıyor. Mevcut yapıyı biraz daha iyi hale getiren firma, Tim Cook’un yukarıdaki paylaşımına rağmen birçok profesyonelin isteklerine yine cevap verememiş durumda. Gerçekten yeni bir tasarıma sahip MacBook Pro’nun ne zaman geleceği bilinmiyor ancak 16 inç modelin çok fazla satılacağı pek düşünülmüyor.