reklamı kapat

POPÜLER

Üç boyutlu baskı

Deri üzerine elektronik devre basabilen üç boyutlu baskı tekniği [Video]

Günümüzde insan derisi üzerine takılabilen birçok elektronik dövme bulunuyor. Ancak biliyorsunuz bunlar önceden hazırlanıp deriye yapıştırılıyor. Minnesota Üniversitesi araştırmacıları ise süreci tamamen değiştiren bir üç boyutlu baskı tekniğiyle karşımızda bulunuyor.

Minnesota Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni teknik, deri üzerine elektronik devre basılabilmesine imkan tanıyor. Burada henüz ufak ancak işlevsel devreler hazırlanırken, sürecin geleceği oldukça parlak görünüyor. Araştırma ekibi süreçte uygun fiyatlı (400 dolardan dah az) bir üç boyutlu yazıcı kullanıyor. Plastik yerine gümüş tanelerinden yapılmış özel iletken mürekkep kullanan yazıcı, bunun için yüksek ısıya ihtiyaç duymuyor. Biliyorsunuz diğer yazıcılar malzemeyi eritmek için yüksek ısı kullanıyor. Bu da doğal olarak insan derisi için uygun olmuyor. Yeni mürekkep yapısı gereği oda sıcaklığında basılabiliyor. Baskı öncesinde yerleştirilen takip işaretçileri sayesinde kişilerin sabit durmasına da gerek kalmıyor. Böylelikle aşağıdaki videoda gösterildiği üzere el üstüne dahi baskı yapılabiliyor. Oluşturulan elektronik devrenin kablosuz olarak güç almasına imkan tanıyan altyapı, ilerleyen yıllarda üç boyutlu piller ya da güneş enerjisi hücreleri de basabilir deniyor. Bu da tamamen bağımsız ürünler için çok iyi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu üç boyutlu baskı tekniği diğerlerine benzemiyor

Bu teknoloji sadece elektronik tarafıyla da sınırlı kalmıyor. Bu teknik ile biyo-mürekkep kullanılabileceği ve böylece hücre basılabileceği de söyleniyor. Bunun açık yaraları kapatma gibi sağlık tarafını ilgilendiren faydalı bulunuyor.

İlgili Video