reklamı kapat

POPÜLER

Kendi devre kartını basabilen 3D yazıcı

Kanada Waterloo Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ekip Voltera, devre kartı basabilen 3D yazıcı V-One ile Uluslararası James Dyson ödülünü kazandı. Son kullanıcılar için dünyayı değiştirecek bir teknoloji gibi görünmese de 3D yazıcıyla kendi devre kartını basan mühendisler, uzun üretim süreçlerinin bir kısmını aşmayı başarabilir.

Mühendislik öğrencilerinin kendi projeleriyle yarıştığı James Dyson ödüllerinin kazananı, bu sene Waterloo Üniversitesi öğrencisi dört Kanadalı mühendisin kurduğu Voltera oldu. Ekibin Kickstarter‘da da birkaç ay önce boy göstermiş olan projesi ilk 35 dakika içinde 70 bin dolarlık hedefini gerçekleştirmiş; Mart 2015 itibarıyla da 500 binden fazla bağış toplayarak başarıya ulaşmıştı.

Voltera V One
Voltera V-One, çok kısa bir süre içinde bir devre kartı tasarımını çalışan bir prototipe dönüştürerek kişisel devre kartı yazabilen bir 3D yazıcı projesi. Bir dizüstü bilgisayar boyutundaki 3D yazıcı, donanım tasarımı sürecini oldukça kısaltabilecek kapasitede olduğu için bu ödüle layık görüldü. Cihaz, çizimi yapılan devreyi üzerine yerleştirilen baskı kartına kısa bir sürede aktarabiliyor ve iki katmanlı bir devre kartı prototipi oluşturuyor.

20 ülke arasından diğer tüm projeleri geride bırakarak ödüle layık görülen ekip, 54 bin dolara sahip oldu. Diğer yandan Waterloo Üniversitesi mühendislik departmanı da James Dyson Vakfı’ndan 9 bin dolar almaya hak kazandı.