reklamı kapat

POPÜLER

üç boyutlu yazıcı
üç boyutlu yazıcı

Yaralar üzerine deri basabilen üç boyutlu yazıcı!

Bilim insanları gerçekten çok ilginç projeler üzerinde çalışıyor. Bunlardan bir tanesine daha imza atan Toronto Üniversitesi araştırmacıları, karşımıza yaralar üzerine deri basabilen üç boyutlu yazıcı ile çıkıyor.

Görebildiğiniz gibi her zaman taşınabilecek bir gövdesi bulunan yazıcı, bakıldığı zaman bir silah gibi de duruyor. Derin kesikler, yaralar ve yanıklar için tasarlanan bu yazıcı, gerçekten çok büyük gelecek vadediyor. Doktorlar cilt üzerindeki bazı kötü yaraları çok derin değillerse vücudun başka yerinden sağlam deri alarak kapatabiliyor. Ancak bunun çok sağlıklı olmadığı söyleniyor. İşte yazıcı bunu değiştirebilecek güçte görünüyor. Aşağıdaki GIF’te de görüldüğü üzere oldukça hızlı çalışan teknoloji, açıklamaya göre süreçte deri hücresi dolu “biyo-mürekkep” jel kullanıyor. Buna ek olarak karışım içerisinde iyileşmeyi hızlandırmak adına kollajen ve fibrin de yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

via GIPHY

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi inanılmaz imkanlar sunuyor

Hücre basabilen diğer üç boyutlu yazıcı sistemlerinden direkt olarak insan üzerine uygulanıyor olmasıyla ayrılan sistem, elbette henüz prototip aşamasında bulunuyor. Ancak araştırmacıların bulduğu ve pratiğe döktüğü yol gayet güzel duruyor. Üzerinde çalışmalar devam eden ve çok daha kompakt hale getirileceği söylenen teknoloji, herkes için büyük önem arz ediyor. Bu yazıcı doktorların işini, bizim de hayatımızın bir parçası olan yaralanmaları daha kolay hale getirecek gibi duruyor.

İlgili Video

Sağlık odaklı önemli bir teknoloji de Google’dan