reklamı kapat

POPÜLER

Apple Siri

Apple’ın dijital asistanı Siri, bugün 10 yaşına bastı

Teknoloji devi Apple’ın dijital asistanı Siri, bugün 10 yaşına bastı. Dijital asistan çok ama çok uzun zamandır hayatımızda.

Evet Apple’ı Siri’si tam 10 yıl önce bugün lanse edildi. iPhone 4s ile beraber aşağıda izleyebileceğiniz sunum ile hayatımıza giren asistan, pazarın en iyisi, en hızlısı ya da akıllısı olmadı ancak dijital asistan pazarında patlama yarattı.

Biliyorsunuz şu an Siri, Amazon tarafından geliştirilen Alexa, Microsoft tarafından geliştirilen Cortana, Samsung tarafında geliştirilen Bixby ve Google tarafından geliştirilen Google Assistant gibi rakiplere sahip.

Bu rakipler arasında bazı konularda iyi olan, bazı konularda ise rekabetin ciddi şekilde gerisinde kalan dijital asistan Siri, gizliği öne plana alan bir yapıya sahip. Bu yüzden Google Assistant ve Alexa gibi rakiplerinin gerisinde kaldığı aktarılan asistan, doğum günü kutlandığı zaman bugün şunu aktarıyor:

“Sadece on yıl içinde yeni doğmuş bir betadan size zamanı söyleyebilen, bir fıkra anlatabilen ve doğum günü dilekleri için teşekkür edebilen bir sanal asistana dönüştüğüme inanmak zor!”

Apple elbette Siri üzerinde çalışmaya devam ediyor ve onu özellikle konuşma konusunda bizlere yaklaştırmayı sürdürüyor. Ancak halen Siri’nin büyük eksikleri bulunuyor. Özellikle devam eden sorular konusunda Siri’yle örneğin Google Assistant arasında büyük farklar görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Siri en son gündeme iOS 14.5 değişikliği ile gelmişti

Yeni sürüm ile beraber Siri’nin sesi kadın ya da erkek olarak seçilebilir hale geldi. Otomatik olarak dijital “asistanı” kadın sesiyle ayarlama durumunu geç de olsa ortadan kaldıran Apple, bu konuda olumlu geri dönüşler almıştı. Bu arada iOS 14.5’le Siri için iki yeni ses daha getirildi.

İlginizi Çekebilir

Her bisikleti elektrikli bisiklet haline getiren en son kit