reklamı kapat

POPÜLER

Apple dijital asistan siri

Siri için hem tepki çeken hem de korkutan “dinleme” gelişmesi

Teknoloji devi Apple’ın popüler dijital asistanı Siri, kısa süre önce sürpriz bir gelişme ile gündeme geldi. Bu gelişmenin arkasında “dinleme” yer alıyor.

Dijital asistan Siri, her zaman pazardaki rakipleri Google Assistant ve Amazon Alexa‘dan daha güvenli olarak nitelendirilir. Hatta Siri’nin bu yüzden hem Assistant hem de Alexa’dan geride kaldığı aktarılır. Siri’nin çoğu görüşmeyi sunuculara aktarmadığı ve cihaz içerisinde yaptığından bahsedilir:

“Siri, olabildiğince fazla şeyi offline olarak ve doğrudan aygıtınızdan öğrenecek şekilde tasarlandı. Aramalar ve istekler sizin kimliğinizle ilişkilendirilmiyor. Böylece reklam şirketlerine ve diğer kuruluşlara satmak için kişisel bilgileriniz toplanmıyor. Ayrıca, uçtan uca şifreleme sayesinde aygıtlarınız arasında eşzamanlanan verilere kimse erişemiyor. Apple bile.”

Ancak asistan için bugün başlıkta da dediğimiz gibi hem tepki çeken hem de korkutan bir “dinleme” gelişmesi ortaya çıktı. The Guardian’ın raporuna göre Siri için Apple’dan para alan aracı şirket çalışanları, düzenli olarak “gizli tıbbi bilgileri, uyuşturucu anlaşmalarını, seks yapan çiftlerin kayıtlarını ve diğer özel bilgileri” duyuyormuş. Burada bir değil birden fazla şirket ile çalıştığı söylenen Apple, belirtildiği kadarıyla Siri’nin geliştirmelerini bu veriler üzerinden yapıyor. Konu hakkında bir kişi ise şunları söylüyor:

“Doktorlar ve hastalar arasında özel tartışmalar, iş anlaşmaları, yasadışı anlaşmalar, cinsel yakınlaşmalar ve benzeri özel tartışmalar içeren sayısız kayıt örneği var. Bu kayıtlara, konum, iletişim bilgileri ve uygulama verilerini gösteren kullanıcı verileri eşlik ediyor.” Özellikle bu son cümle gerçekten inanılmaz korkutucu görünüyor.

Bu durum ortaya çıkınca tahmin edersiniz hiç hoş karşılanmadı. Kişiler elbette bu tarz bir dijital asistan ile iletişime girdiklerinde bir güvenlik riski olduğunu biliyor ancak burada Apple’a güveniyor. Apple’ın -güvenliğe çok önem verdiğini her zaman dile getirir- açık şekilde haber vermeden üçüncü parti şirketler ile bu şekilde çalışması hiç iyi görünmüyor. Siri kayıtları “kağıt üzerinde” Apple ID’lerle yani sizin kim olduğunuzla eşleştirilmiyor ancak yine de Siri’ye bazı bilgiler açık şekilde söylenebiliyor. Bunları başkalarının duyuyor olması sinir bozucu görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital asistan Apple Siri güven kaybetti

Bu konuyu kabul eden Apple, sadece çok ama çok ufak bir Siri görüşmesinin kayıt altına alındığı, onların da Apple ID ile eşleştirilmediğini belirtiyor. Teknoloji devi firma bu verilerin çok güvenli tesislerde (!) analiz edildiğini söylüyor. Ayrıca inceleme yapan kişilerin Apple’ın katı gizlilik şartlarına uyma yükümlülüğü altında olduğu söylüyor.

İlginizi Çekebilir

Bilim ve uzay hayranlarının bayıldığı saat