reklamı kapat

POPÜLER

Apple Siri

Apple’dan “Siri dinleme” skandalına yönelik önemli açıklama

Apple, geçtiğimiz haftalarda Siri odaklı bir dinleme skandalı ile gündeme gelmişti. İşte bu konuda firmadan resmi bir açıklama yapıldı.

Biliyorsunuz The Guardian tarafından ortaya çıkarılan raporda Siri için Apple’dan para alan aracı şirket çalışanlarının düzenli olarak “gizli tıbbi bilgileri, uyuşturucu anlaşmalarını, seks yapan çiftlerin kayıtlarını ve diğer özel bilgileri duyduğu ortaya çıkmıştı. Hatırlarsınız bu konu hakkında bir kişi şunları söylemişti: “Doktorlar ve hastalar arasında özel tartışmalar, iş anlaşmaları, yasadışı anlaşmalar, cinsel yakınlaşmalar ve benzeri özel tartışmalar içeren sayısız kayıt örneği var. Bu kayıtlara, konum, iletişim bilgileri ve uygulama verilerini gösteren kullanıcı verileri eşlik ediyor.” Daha sonra durumun daha da kötü olduğu ortaya çıkmıştı. Apple’ın Siri dinlemesi için çalıştığı sayıları 300’ü geçen bazı kişilerin, her mesailerinde 1.000 civarında kayıt dinlediği aktarıldı. Şirket bu durum ortaya çıktıktan hemen sonra Siri’yi geliştirmek amaçlı dinleme programını global olarak kapattıklarını açıklamıştı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Siri skandalı hakkında konuştu

Tüm bunlar üzerine kısa süre önce bir açıklama yapan Apple, ilk olarak yaşanan durum için herkesten özür diliyor. Bu sonbaharda Siri’yi geliştirmek adına süreci tekrar devreye alacağını aktaran firma, bu sefer artık sesli dinleme yapılmayacağını belirtiyor. Yeni dönemde yazılı içerik üstünden işleyecek süreçte, kişilere seçme şansı da sunacak. Yani isteyenler Siri’nin geliştirme sürecine katkı sağlayabilecek. Bunun yapanlara istedikleri zaman çıkma şansı da verilecek.

İlginizi Çekebilir

Karşınızda Android 10