reklamı kapat

POPÜLER

Apple Siri dinleme

Apple’ın “Siri dinleme” olayında ortaya çıkan inanılmaz detaylar

Apple’ın popüler dijital asistanı Siri, geçtiğimiz haftalarda bir dinleme konusuyla gündeme gelmişti. İşte bu konuda inanılmaz yeni bilgiler geldi.

İlk olarak The Guardian tarafından ortaya çıkarılan raporda Siri için Apple’dan para alan aracı şirket çalışanlarının düzenli olarak “gizli tıbbi bilgileri, uyuşturucu anlaşmalarını, seks yapan çiftlerin kayıtlarını ve diğer özel bilgileri” duyduğu ortaya çıkmıştı. Hatırlarsınız bu konu hakkında bir kişi şunları dahi söylemişti: “Doktorlar ve hastalar arasında özel tartışmalar, iş anlaşmaları, yasadışı anlaşmalar, cinsel yakınlaşmalar ve benzeri özel tartışmalar içeren sayısız kayıt örneği var. Bu kayıtlara, konum, iletişim bilgileri ve uygulama verilerini gösteren kullanıcı verileri eşlik ediyor.”  

İşte bu can sıkan ve büyük tepki çeken olayın, göründüğünden çok daha büyük ve korkutucu olduğu ortaya çıktı. Yeni bilgilere göre Apple’ın Siri dinlemesi için çalıştığı üçüncü parti firmalardaki bazı personeller, her mesailerinde 1.000 civarında Siri kaydı dinliyormuş. Bu kayıtların sadece bir kaç saniye uzunluğunda olduğu söyleniyor. Ancak “arada sırada (!)” bu kişilerin kişisel bilgiler / görüşmeler duyduğu da açık şekilde belirtiliyor. Bu gerçekten oldukça ürkütücü ve kötü görünürken, çalışanlar bu kayıtların kişisel bilgiler ile eşleştirilmediğini aktarıyor. Ancak Siri’ye söylenen kişisel bilgiler yine de kimliğinizi ortaya çıkarabilecek detaylar içerebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Siri dinleme sürecini sona erdirdi

Şirket bu durum ortaya çıktıktan hemen sonra Siri’yi geliştirmek amaçlı dinleme programını global olarak kapattıklarını açıklamıştı. Bu konuda kısa süre önce mahkemeye dahi verilen Apple, dinleme için kişilere kesinlikle açık bir bildirim yapmadığı için halen çok eleştiriliyor. Bu konuda diğer teknoloji firmalarının karnesi de oldukça kötü durumda bulunuyor…

İlginizi Çekebilir

Karşınızda Android 10