reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla büyük anlaşmaya hazır; bataryalar Kore’den gelecek

Amerika Birleşik Devletleri merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Çin’de üreteceği modeller için dev bir anlaşmaya yapıyor.

Son yılların gözde elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bilindiği üzere Çin’de üretim yapmaya hazırlanıyor. Hazırlıklarını tam gaz sürdüren firma, burada üreteceği araçlar için kullanacağı bataryaları Kore’den alacak. Son çıkan haberlere göre Elon Musk, Şangay fabrikası için bir dizi görüşme yaptı. Buna göre ilk etapta Model 3‘de kullanılacak bataryalar için Güney Koreli LG Chem için anlaşma sağlandı. Tesla’nın ABD’de ürettiği otomobiller için ise Panasonic ile bir anlaşması mevcut. Bu anlaşmanın değişmeyeceği, LG ile olan anlaşmanın sadece Çin’i kapsadığı bildirildi. LG Chem son zamanlarda Çin pazarında üretim yapan markalar ile yakından ilgileniyor. Pazarda söz sahibi olabilmek için çok çeşitli model ve tipte batarya üretimine hazırlanan firma Geely ile de görüşme içerisinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çinli rakipler Tesla için geliyor

Tesla’ya farklı ülkelerden rakipler gelmeye devam ediyor. Bu rakiplerin bir yenisi de Çin’den geldi. İlk teslimatlarının 2021 yılının ilk yarısı içerisinde yapılması planlanan Human Horizons HiPhi1, Çin’de düzenlenen özel bir etkinlikle tanıtıldı.Otomobilin tasarımı ve paylaşılan ilk donanım detaylarına değinmeden evvel akıllardaki teknik verilerine değinelim. Marka tarafından yapılan açıklamaya göre modelde iki adet elektrik motorunun kullanıldığını görüyoruz. Yaklaşık 268 beygirlik güçle hizmet eden bu motorların en büyük destekçisi ise kullanıcıların tercihine bırakılacak batarya seçenekleri olacak. Burada 84 kWh ve 96 kWh olmak üzere iki farklı opsiyon sunulurken, aracın 600 kilometrenin üzerinde menzil kat edebileceğini söyleniyor. Hızlı şarj teknolojisinin de masada göründüğü HiPhi1’in bu sayede uzun yolculuklar için de ortada herhangi bir soru işareti bırakmayacağı da aşikar. Horizons HiPhi1’in Tesla’ya rakip olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Kapı kolu olmayan Tesla Roadster’ın kapıları nasıl açılıyor?