reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa’nın en büyük elektrikli otomobil batarya fabrikası kuruluyor

Otomobil sektörü Tesla’nın adımları ve ülkelerin fosil yakıtlı araçlara yönelik yasakları sayesinde elektrikli araçlara yöneliyor. Bu araçların en büyük ihtiyacı batarya tarafında kendisini gösterirken, Avrupa merkezli dev otomobil üreticilerinin Asya bölgesine olan tedarik bağlılığı önümüzdeki yıl sona erecek gibi görünüyor.

Batarya üretimi konusunda sektörün önde gelen isimlerinden LG, Reuters’de yer alan habere göre 2018 yılında Avrupa’nın en büyük otomobil bataryası üretim fabrikasını açmaya hazırlanıyor. Fabrikayı Polonya‘da kuracağı ve 2.500’den fazla insana iş sağlayacağı söylenen LG –alt şirketi LG Chem kontrolünde-, söylendiği kadarıyla burada sadece üretim yapmayacak aynı zamanda fabrika içerisine kurulacak araştırma geliştirme merkeziyle gelecek yönelik çalışmalar da gerçekleştirecek. Toplam 1,63 milyon dolar tutacağı söylenen fabrika içerisinde yıllık 100 binden fazla batarya üretmeyi hedefleyen ve bunu Avrupa merkezli BMW, Mercedes ya da Volkswagen gibi firmalara satmayı amaçlayan LG, hali hazırda milyar dolarlık bir pazar haline gelecek elektrikli araçlardan büyük bir pasta kapmak için elini çabuk tutuyor gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi İngiltere, Fransa ve Almanya gibi büyük Avrupa ülkeleri 2030 yılında ülkelerinde fosil yakıtlı araç satışını yasaklamak istiyor. Bu hareketler otomobil firmalarını ister istemez elektrikli alana itiyor ve temiz bir gelecek için bu ülkemizde de atılması gereken bir adım olarak değerlendiriliyor.

YORUMLAR