reklamı kapat

POPÜLER

Ford LG

Koç Holding, Ford ve LG’nin Ankara batarya fabrikası iptal oldu

 - Güncelleme: 10 Kasım 2023 21:08

Koç Holding geçtiğimiz aylarda batarya hücresi üretiminde Ford ve LG ile anlaşmıştı. Bu anlaşma maalesef iptal edildi.

Uzun süre önce Ford Türkiye’deki batarya yatırımını LG ile birlikte yapacak haberi geçilmişti. Daha önce şirket söz konusu yatırım için Koç ve Güney Koreli SK On ile bağlayıcı olmayan niyet mektubu imzalamış, bir süredir Güney Kore medyasında SK On’un yatırımdan çekildiği haberleri yer alıyordu. Daha sonra paylaşılan haberde ise Ford ve LG Energy Solution önümüzdeki haftalarda, muhtemelen ocak sonu veya şubat başında yeni bir niyet mektubu imzalayacak denilmişti. En sonundaysa Koç Holding, Ford Motor Company ve LG Energy Solution, batarya hücresi üretim tesisi yatırımına ilişkin bağlayıcı olmayan mutabakat anlaşması imzalamıştı. Konu hakkında yapılan açıklamaya göre küresel ölçekte otomotiv endüstrisine katkı sağlayacak tesis Ankara’da kurulacak ve Avrupa’nın en büyük batarya hücresi üretim üslerinden biri olacaktı. Tesisin üretime 2026 yılında başlaması ve yıllık 25 gigavat kapasiteye ulaşması planlanırken, ikinci etap olarak 2029 yılında kapasitenin 20 gigavat artırılarak toplam 45 gigavata çıkarılması konusunda anlaşma sağlanmıştı. Biraz önce ise bu konuda sürpriz bir kötü haber geldi, fabrika yatırımı maalesef iptal edildi. Bu konuda KAP’a yapılan resmi bildirim şöyle oldu:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Koç Topluluğu’nun katılımı ile Ford Motor Company (“Ford”) ve LG Energy Solution, Ltd. (“LGES”) tarafından Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya hücre üretimi yatırımıyla ilgili olarak yapılan değerlendirmelerde, mevcut elektrikli araç penetrasyonundaki gelişme dikkate alınarak batarya yatırımı için zamanlamanın uygun olmadığı sonucuna ulaşılmış ve 21.02.2023 tarihli açıklamamıza konu Niyet Mektubu (MoU) feshedilmiştir.

Ford ve Koç Holding olarak Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikalarında elektrikli araç üretimine yönelik çalışmalarına desteğimiz devam edecek olup, elektrikli araç piyasa dinamiklerindeki gelişmelere göre gelecekte batarya hücre yatırımı değerlendirilebilecektir.

Daha önce anlaşma konusunda paylaşılam resmî açıklama tam olarak şöyle olmuştu: “6 Şubat 2023’te yaşadığımız büyük deprem felaketinin acısını yüreğimizde hissediyoruz. Tüm imkanlarımızı ülkemiz için harekete geçirdik. Dayanışma ruhuyla yaraları sarmak için çalışıyoruz. Bu olağanüstü zor dönemin atlatılmasında ülkemize yapılacak yatırımların büyük önem taşıdığı inancındayız.

Bu kapsamda ülkemize otomotiv sektöründe önemli bir küresel rekabet avantajı kazandıracak bu tesis yatırımını iki önemli küresel şirket ile birlikte hayata geçirme kararlılığımızı vurguluyoruz. Ülkemize başsağlığı diliyor, bu zor günleri birlik ve dayanışma içerisinde aşacağımıza yürekten inanıyoruz.”

Ford, Koç ve LG ortaklığı yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER