reklamı kapat

POPÜLER

Ford Otosan

Ford Otosan, yeni Ford Courier’nin seri üretimine başlıyor

Ford Otosan bugün bir açıklama yaptı ve bu kapsamdan yeni Ford Courier modelinin seri üretimine başladıklarını duyurdu.

Konu hakkında şunlar paylaşıldı: “Ford Motor Company’nin Avrupa’daki ticari araç üssü olan Ford Otosan, mühendislik ve üretim sorumluluğunu üstlendiği yeni nesil Ford Transit Courier ve Tourneo Courier’i Romanya’daki Craiova fabrikasında düzenlenen bir törenle hattan indirdi. Ford Otosan Lideri Güven Özyurt, Ford Otosan Lideri Josephine Payne, Ford Otosan Craiova Başkanı Müjdat Tiryaki ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün ile birlikte çok sayıda devlet yetkilisi, sektör temsilcisi ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Törende konuşma yapan Ford Otosan Lideri Güven Özyurt, “Courier, Ford Otosan olarak bizim için büyük değer taşıyor. Tasarımından üretimine kadar her aşamasında Otosan imzasını taşıyan Courier’nin küresel üretim sorumluluğu yaklaşık on yıldır bize emanet. Courier, üstün performans ve işlevsel tasarımın ideal birleşimi olarak ticari araç lideri pozisyonumuza ulaşmamıza büyük katkı sağladı.

Şimdi de Craiova fabrikamızda üretim bandından indirdiğimiz ilk araç olmasından büyük gurur ve sevinç duyuyorum. Craiova’nın son teknoloji üretim kabiliyetleri, Ford Otosan’ın ticari araç tasarımı, mühendisliği ve üretimindeki kapsamlı deneyimiyle tamamlanıyor.

Yeni nesil Courier ürün ailesine yaptığımız yatırımlar, Craiova’ya ve ülkeye olan inancımızın bir kanıtı. Transit Courier ve Tourneo Courier’nin başarılarının devamını dilerken, yeni kilometre taşlarına ulaşacağına ve yeni rekorlar kıracağına olan inancım tam” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Topluluk şirketleriyle uluslararası pazarlardaki konumlarını güçlendirdiklerini vurgulayarak, dünyanın farklı ülkelerinde 90’dan fazla üretim ve satış şirketleri olduğunu aktardı. Romanya’nın Koç Topluluğu’nun global büyüme vizyonundaki önemine işaret eden Çakıroğlu, son 5 yılda bu ülkeye 175 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını dile getirdi.

Craiova Fabrikası’nın yatırımlar içerisindeki yerine değinen Çakıroğlu, “Otosan’ın başarısının önemli bir dönüm noktası olan Courier, Ford dünyası içinde ürün geliştirme ve tasarım anlamında daha büyük sorumlulukları üstlenme yeteneğini de hızlandırdı.

Bugün gelinen noktada Otosan’ın ruhunu gerçekten yansıtan bir tesis haline gelen Craiova Fabrikası’nda yeni nesil Courier’nin de çok başarılı olacağına ve yakın zamanda kendi segmentinin lideri haline geleceğine inanıyorum” dedi.

Önemli gelişme hakkında ayrıca şu bilgiler de verildi: “Ford Otosan, ilk kez 2014 yılında Yeniköy fabrikasında hattan indirdiği Ford Courier serisinin hâlâ dünyadaki tek üretim merkezi konumunda. Şirketin yatırım stratejisinin bir parçası olarak Courier’nin üretimi Yeniköy’den Romanya’daki Craiova fabrikasına taşındı.

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Otosan, Puma ile birlikte tamamen elektrikli versiyonlarını üreteceği yeni nesil Courier serisinin Craiova fabrikasında üretimini desteklemek için 490 milyon avro yatırım yapacağını duyurdu.

Yatırımla birlikte fabrikanın kapasitesi yılda 250.000 araçtan 272.000 araca yükselecek. Otosan ayrıca Craiova fabrikasındaki üretim ihtiyaçlarını desteklemek için 1300 yeni istihdam yaratan büyük bir işe alım kampanyası yürüttü.

Otosan’ın Dunton ve Köln’deki Ford ekipleriyle birlikte tasarladığı, tüm mühendislik ve üretim sorumluluğunu üstlendiği Courier serisinin tam elektrikli ve bağlantılı versiyonu da Craiova fabrikasında üretilecek ve 2024 yılında müşterilerle buluşacak.

E-Transit Courier, Otosan’ın 2035 yılına kadar tamamen elektrikli hafif ve orta ticari araç portföyüne sahip olma hedefine ulaşmasında önemli bir kilometre taşı olacak.”

Ford Otosan açıklaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli