reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 8 Gen 3

Snapdragon 8 Gen 3 ve Snapdragon X Elite tanıtıldı

 - Güncelleme: 24 Ekim 2023 22:34

Mobil işlemci devi Qualcomm tarafından geçtiğimiz günlerde sızıntısı yapılan yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3 tanıtıldı. Ayrıca Snapdragon X Elite de geldi.

2023 sonunda ve 2024 boyunca çıkacak çok sayıda amiral gemisi Android telefon modelinde yer alacak üst seviye mobil işlemci Snapdragon 8 Gen 3, artık resmileştiği üzere yerini aldığı modelden yüzde 20 daha yüksek verim ile beraber yüzde 30 daha yüksek performans sunuyor, aynı zamanda yüzde 25 daha verimli ve yüzde 25 daha hızlı bir GPU yani grafik birimi taşıyor. Modelin yapay zeka odaklı NPU birimi ise yüzde 40 verim artışı ile beraber tam 98 performans artışı getiriyor, bu gerçekten çok iddialı görünüyor. 4 nm üretim sürecinden çıkan yeni üst seviye mobil işlemci, elbette en yüksek 5G performansını (Snapdragon X75 5G modem) sunuyor ve Wi-Fi 7 desteğini de beraberinde getiriyor. Qualcomm Kyro temelli işlemcide 3.3 GHz’e çıkabilen bir adet Prime ana çekirdek, 3.2 GHz’e çıkabilen beş adet performans çekirdekleri ve 2.3 GHz’e çıkabilen iki adet verimlilik odaklı çekirdekler bir araya getiriyor. Donanımsal Ray Tracing (Işın İzleme) destekli Snapdragon 8 Gen 3, firmaya göre 240 Hz ekranlı telefonlarda 240 fps oyun deneyimi sunabilecek güçte bir seçenek. 24-bit 96 kHz kayıpsız ses desteğini de taşıyan işlemci, üretken yapay zeka sistemlerini temel alan çok sayıda yaratıcı / akıllı işlemi direkt olarak kendi içinde yerine getirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada bugün yeni Windows laptop işlemcisi Snapdragon X Elite için de beklenen tanıtım yapıldı. Paylaşımlara göre bu 4 nm temelli işlemci 4.3 GHz’e çıkabilen 12 adet “Oryon” performans çekirdeği üzerine kuruluyor. 4.6 FLOPS’luk adı halen tam olarak verilmeyen bir Adreno GPU’ya sahip Apple M1/M2 rakibi güçlü işlemci, 45 TOPS’luk NPU yani yapay zeka birimi taşıyor, üç farklı 4K ekranı (Ya da iki farklı 5K ekran) aynı anda çalıştırabiliyor ve 5G ile Wi-Fi 7 desteklerini de eksik etmiyor.

136 GB/s seviyesine kadar LPDDR5X RAM desteği olan işlemcide, yüksek seviyede yerleşik yapay zeka yetenekleri bulunuyor ve aktarıldığı kadarıyla gelişmiş bir ISP’ye yani kamera işlem birimine de yer veriliyor. 2024’ün ortasında gerçek laptoplar içerisinde karşımıza çıkacak Qualcomm’un PC odaklı yeni işlemcisinin arkasında esasen Nuvia yer alıyor. Qualcomm, daha önce aktarıldığı kadarıyla Nuvia’nın Phoenix çekirdek tasarımını kullanıyor.

Qualcomm için Nuvia çok önemli bir şirket. İşlemci devi Nuvia’yı geçtiğimiz yıllarda yaklaşık olarak 1,4 milyar dolara satın aldı. Bu şirketin en çok dikkat çeken yanlarından birisi, eski Apple işlemci tasarımcıları tarafından kurulmuş olmasıydı.

Spesifik olarak iPhone’lar için geliştirilen A-Serisi işlemciler üzerinde çalışmış üç eski Apple çalışanı tarafından kurulan Nuvia, Qualcomm’un pazardaki geleceği için gerçekten kilit görünüyor ve çok büyük geliştirmeler yapıyor.

Bu arada bu akşam Snapdragon Seamless için de tanıtım yapıldı. Bu bir standart ve Snapdragon işlemci cihazlar arasındaki bağlantı ve etkileşimi çok daha iyi hale getirecek. Aktarıldığı kadarıyla Snapdragon Seamless destekli cihazlar birbirlerini yakında olduklarında keşfedebilecek ve tek bir entegre sistem olarak çalışma özelinde bilgi paylaşabilecek. Bu konuda başlangıç Snapdragon 8 Gen 3 ve Snapdragon X Elite temelli cihazlar özelinde yapılacak.

Bu akşam Qualcomm S7 ve S7 Pro Gen 1 için de duyuru yapıldı. Bu kablosuz kulaklıklar için hazırlanan işlemcilerden S7 Pro, XPAN teknolojisi ile Bluetooth yanında WiFi üzerinden de ses aktarabiliyor, bu sayede uygun donanımlarda kayıpsız 24-bit 96kHz müzik keyfinin mümkün olacağı aktarılıyor. “Micro-power Wi-Fi” adı verilen altyapı ile kayıpsız bu aktarımı Bluetooth ile aynı enerji sarfiyatında sunabilen Qualcomm, bu konuda çok dikkat çekmiş durumda.

Snapdragon 8 Gen 3 ve Snapdragon X Elite yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER