reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 7 Gen 3

Snapdragon 8 Gen 3 sonrasında Snapdragon 7 Gen 3 tanıtıldı

 - Güncelleme: 17 Kasım 2023 10:58

Qualcomm tarafından geçtiğimiz günlerde hafta yeni amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 8 Gen 3 sonrasında Snapdragon 7 Gen 3 geldi.

Qualcomm tarafından dakikalar önce tanıtılan yeni orta üst seviye mobil işlemci Snapdragon 7 Gen 3, yeni yılda çok sayıda akıllı telefonun merkezinde olacak. 4 nm üretim sürecinden çıkarılan işlemci, 2.63 GHz’e çıkabilen bir adet Prime çekirdeği, 2.4 GHz hızında üç adet performans çekirdeği ve 1.8 GHz’lik dört adet verimlilik odaklı çekirdeği bir araya getiriyor. Snapdragon 7 Gen 2 ile karşılaştırıldığında performansta yüzde 15’e yakın bir iyileşme sağladığı belirtilen işlemci, modeli verilmeyen Adreno GPU’suyla ise yüzde 20 enerji tasarrufu sağlayarak tam yüzde 50 performans artışı vadediyor. Yapay zeka performansı da çok ciddi şekilde artırılan işlemci, yüksek hızlara ulaşabilen Snapdragon X63 5G modem ile geliyor ve WiFi 6E desteğini de eksik etmiyor. 144 fps ekranları kaldırabilen ve LE Audio desteği de bulunan Snapdragon 7 Gen 3, ilk olarak Honor ve Vivo imzalı akıllı telefonlarda karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2024 boyunca çıkacak çok sayıda amiral gemisi Android telefon modelinde yer alacak üst seviye mobil işlemci Snapdragon 8 Gen 3 ise hatırlamak adına yerini aldığı modelden yüzde 20 daha yüksek verim ile beraber yüzde 30 daha yüksek performans sunuyor, aynı zamanda yüzde 25 daha verimli ve yüzde 25 daha hızlı bir GPU yani grafik birimi taşıyor.

Modelin yapay zeka odaklı NPU birimi ise yüzde 40 verim artışı ile beraber tam 98 performans artışı getiriyor, bu gerçekten çok iddialı görünüyor. 4 nm üretim sürecinden çıkan yeni üst seviye mobil işlemci, elbette en yüksek 5G performansını (Snapdragon X75 5G modem) sunuyor ve Wi-Fi 7 desteğini de beraberinde getiriyor.

Qualcomm Kyro temelli işlemcide 3.3 GHz’e çıkabilen bir adet Prime ana çekirdek, 3.2 GHz’e çıkabilen beş adet performans çekirdekleri ve 2.3 GHz’e çıkabilen iki adet verimlilik odaklı çekirdekler bir araya getiriyor.

Snapdragon 8 Gen 3 ve Snapdragon X Elite yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers