reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 7 Plus Gen 3

Snapdragon 8s Gen 3 sonrasında Snapdragon 7 Plus Gen 3 tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan üst seviyenin altına konumlandırılan Snapdragon 8s Gen 3 sonrasında orta üst Snapdragon 7 Plus Gen 3 tanıtıldı.

Bugün sürpriz bir tanıtım ile karşımıza çıkarılan Snapdragon 7 Plus Gen 3, Snapdragon 8s Gen 3 gibi TSMC’nin 4 nm üretim sürecinden çıkarılıyor. İşlemcide bir adet 2.8 GHz hızında çalışan Cortex-X4, dört adet 2.6 GHz hızında çalışan performans odaklı Cortex-A720 ve üç adet 1.9 GHz hızında çalışan verimlilik odaklı Cortex-A520 çekirdeği bir araya getiriyor. Snapdragon 7 Plus Gen 2’ye oranla CPU’da yüzde 15’lik bir performans artışı açıklanan mobil işlemci, yüzde 45 oranında daha iyi bir Adreno GPU taşıyor ve Gemini Nano, Baichuan-7B, Llama 2 ile Zhipu ChatGLM gibi LLM’lere (Büyük Dil Modeli) yerleşik destek veriyor. Snapdragon X63 5G model taşıyan Wi-Fi 7 destekli işlemci, önümüzdeki dönemde birçok akıllı telefon modelinde karşımıza çıkacak. Bundan önce Snapdragon 8 Gen 3 altına konumlandırılan Snapdragon 8s Gen 3 tanıtılmıştı. Hatırlamak adına Snapdragon 8s Gen 3, alt seviye amiral gemisi telefon modelleri için karşımızda yer alıyor. Yeni mobil işlemci Snapdragon 8 Gen 3’ten farklı olarak 1+5+2 değil 1+4+3 çekirdek yapılandırmasına sahip ve 4 nm üretim sürecinde çıkıyor. Bir adet 3.0 GHz hızında çalışan Prime ARM Cortex X4, dört adet Performans çekirdeği (2.8 GHz hızında) ve üç adet verimlilik çekirdeğinin (2.0 GHz hızında) bir araya getirildiği işlemcide, saat hızları 8 Gen 3’e oranla biraz azaltılmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Direkt olarak telefonlar içerisinde üretken yapay zeka modellerinin çalıştırılmasına destek veren yeni işlemci (10 milyara kadar parametre içeren büyük dil modelleri çalıştırabiliyor ve bu temelde Llama 2 ve Gemini Nano destekleri bulunuyor), 8 Gen 3’ten farklı olarak Adreno 750 değil Adreno 735 GPU üzerinden donanımsal ışın izleme taşıyor ve yine 8 Gen 3’ten farklı olarak X75 değil X70 5G modem ile Wi-Fi 7 bağlantı desteğini beraberinde getiriyor. İsimsel açıdan kafa karışıklığı yaratan işlemci, önümüzdeki aylarda Honor, iQOO, Realme, Redmi ve Xiaomi imzalı birçok farklı akıllı telefonda karşımıza çıkacak.

Snapdragon 7 Plus Gen 3 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers