reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 8s Gen 3

8 Gen 3 altına konumlandırılan yeni mobil işlemci: Snapdragon 8s Gen 3

 - Güncelleme: 18 Mart 2024 09:50

Snapdragon 8 Gen 3 altına konumlandırılan yeni mobil işlemci “Snapdragon 8s Gen 3” tanıtıldı. Qualcomm isim konusunda garip bir yol izliyor.

Snapdragon 8s Gen 3, alt seviye amiral gemisi telefon modelleri için karşımızda yer alıyor. Yeni mobil işlemci Snapdragon 8 Gen 3’ten farklı olarak 1+5+2 değil 1+4+3 çekirdek yapılandırmasına sahip ve 4 nm üretim sürecinde çıkıyor. Bir adet 3.0 GHz hızında çalışan Prime ARM Cortex X4, dört adet Performans çekirdeği (2.8 GHz hızında) ve üç adet verimlilik çekirdeğinin (2.0 GHz hızında) bir araya getirildiği işlemcide, saat hızları 8 Gen 3’e oranla biraz azaltılmış durumda. Direkt olarak telefonlar içerisinde üretken yapay zeka modellerinin çalıştırılmasına destek veren yeni işlemci (10 milyara kadar parametre içeren büyük dil modelleri çalıştırabiliyor ve bu temelde Llama 2 ve Gemini Nano destekleri bulunuyor), 8 Gen 3’ten farklı olarak Adreno 750 değil Adreno 735 GPU üzerinden donanımsal ışın izleme taşıyor ve yine 8 Gen 3’ten farklı olarak X75 değil X70 5G modem ile Wi-Fi 7 bağlantı desteğini beraberinde getiriyor. İsimsel açıdan kafa karışıklığı yaratan işlemci, önümüzdeki aylarda Honor, iQOO, Realme, Redmi ve Xiaomi imzalı birçok farklı akıllı telefonda karşımıza çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm dizüstü tarafında da Snapdragon X Elite ile iddialı olmak istiyor. Qualcomm’un kendi verilerine göre Geekbench’in çok çekirdek testinden Snapdragon X Elite işlemci 15.300 puan alırken, Apple M3 işlemci ise 12.154 puan alıyor. Daha önce yapılan paylaşımlara göre 4 nm temelli işlemci 4.3 GHz’e çıkabilen 12 adet “Oryon” performans çekirdeği üzerine kuruluyor. 4.6 FLOPS’luk adı halen tam olarak verilmeyen bir Adreno GPU’ya sahip Apple M1/M2 rakibi güçlü işlemci, 45 TOPS’luk NPU yani yapay zeka birimi taşıyor, üç farklı 4K ekranı (Ya da iki farklı 5K ekran) aynı anda çalıştırabiliyor ve 5G ile Wi-Fi 7 desteklerini de eksik etmiyor.

136 GB/s seviyesine kadar LPDDR5X RAM desteği olan işlemcide, yüksek seviyede yerleşik yapay zeka yetenekleri bulunuyor ve aktarıldığı kadarıyla gelişmiş bir ISP’ye yani kamera işlem birimine de yer veriliyor. 2024’ün ortasında gerçek laptoplar içerisinde karşımıza çıkacak Qualcomm’un PC odaklı yeni işlemcisinin arkasında esasen Nuvia yer alıyor. Qualcomm, daha önce aktarıldığı kadarıyla Nuvia’nın Phoenix çekirdek tasarımını kullanıyor.

Qualcomm için Nuvia çok önemli bir şirket. İşlemci devi Nuvia’yı geçtiğimiz yıllarda yaklaşık olarak 1,4 milyar dolara satın aldı. Bu şirketin en çok dikkat çeken yanlarından birisi, eski Apple işlemci tasarımcıları tarafından kurulmuş olmasıydı. Spesifik olarak iPhone’lar için geliştirilen A-Serisi işlemciler üzerinde çalışmış üç eski Apple çalışanı tarafından kurulan Nuvia, Qualcomm’un pazardaki geleceği için gerçekten kilit görünüyor ve çok büyük geliştirmeler yapıyor.

Snapdragon 8s Gen 3 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER