reklamı kapat

POPÜLER

Stelato S9

Huawei ve BAIC imzalı yeni elektrikli sedan: Stelato S9

Huawei ve BAIC imzalı yeni elektrikli sedan Stelato S9 dikkat çekmeyi başardı. Araç aktarıldığı kadarıyla Çin pazarına özel de kalmayacak.

HIMA projesi kapsamında AITO (Seres), Luxeed (Chery), Stelato (BAIC) ve Aojie (JAC) gibi firmalar ile ortaklıklar kuran Huawei, bu sefer destek verdiği Luxeed S7 ile büyük benzerlikler taşıyan Stelato S9 ile ses getiriyor. Nisan ayındaki Pekin Otomobil Fuarı kapsamında halka açık gösterimi yapılacak S9, modern bir tasarıma sahip ve 42 bin dolarlık bir başlangıç fiyatıyla pazara sunulacak. Tesla Model S’ten 180 mm daha uzun olan araç, en üstte 304 ve 212 beygir güçlerinde Huawei imzalı çift elektrik motoru üzerine kurulacak ve gelişmiş bir sürüş destek ile otonom sürüş altyapısıyla gelecek. Henüz tüm detayları verilmeyen araç, CATL imzalı batarya ile yüksek ihtimalle çok yüksek bir menzil sunacak. Peki temel alınan Luxeed S7 neler sunuyordu? Yaklaşık 35 bin dolarlık bir başlangıç fiyatı bulunan yani elektrikli tarafta uygun fiyatlı bir seçenek olan araç için, toplam dört farklı versiyon sunuluyor. Bu “Pro, Max, Max+ ve Max RS” adı verilen versiyonlar sırasıyla 550 km, 630 km, 705 km ve tam 855 km menziller ile geliyor. Huawei’nin 800V “Giant Whale” platformu üzerine kurulan araç, açıklamaya göre uygun şartlarda sadece beş dakika şarj ile tam 215 km menzil kazanabiliyor. 15 dakikalık hızlı şarj ise bataryaya 430 km gidecek kadar enerji depolayabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En alttaki versiyon haricinde otonom sürüş için LiDAR ile donatılan Luxeed S7, şirket tarafından en üstte Tesla Model S yanında Porsche Taycan 4S karşısına da konumlandırılıyor. Çok hoş durmayan bir direksiyona yer verilen kokpit alanında iki farklı ekrana yer verilen merkeze yatay konumlandırılan büyük bir dokunmatik ekranı alan araç, Huawei’nin gelişmiş bağlantı ve yazılım teknolojileri üzerine kuruluyor.

Stelato S9 yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü