reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei otomobil üretiyor iddialarının arkasında ne olduğu belli oldu

Teknoloji devi Huawei, geçtiğimiz günlerde yine bir elektrikli otomobil geliştiriyor haberleriyle gündeme gelmişti. İşte bu konu netlik kazandı.

Geçtiğimiz yıl üst düzey şirket yetkilisi süreç hakkında bir açıklama yapmış ve Huawei şu an bir elektrikli otomobil modeli üzerinde çalışmıyor demişti. Yakın zaman önceye kadar böyle bir planlarının olduğunu aktaran yetkili, daha sonra pazarın mevcut durumunu değerlendirip bu karardan vazgeçildiğini belirtmişti. Geçtiğimiz hafta ise firmanın kendi markasını / logusu taşıyan bir elektrikli otomobil iddiası yeniden gündeme geldi. Firmanın elektrikli otomobil konusunda çok ciddi olduğu ve hatta yıl sonunda ilk model ya da modellerin görücüye çıkabileceği aktarılmıştı. Otomobil için kendi içinde ilk tasarımları yaptığı ve parçalar için tedarikçiler ile bağlantı kurmaya başladığı aktarılan dev firma, süreci Richard Yu üzerinden yönetecek dahi denilmişti. Ancak bunların hiçbir doğru çıkmadı.

Huawei, elektrikli otomobil pazarında devlere yardımcı oluyor

Evet söylendiği kadarıyla Huawei kendi otomobilini üretmiyor. En azından şimdilik firmanın böyle bir planı bulunmuyor. Peki bu otomobil dedikoduları nereden çıkıyor? Aktarıldığı kadarıyla firma, Çin merkezli diğer bazı otomobil firmalarına destek oluyor. O firmaların daha iyi araçlar üretmesine yardımcı olan şirket, aktarıldığı kadarıyla BAIC Blue Valley ile bir ortaklık da kurmuş. Hatta ikiliden “HBT” yani “HUAWEI BLUEPARK TOGETHER” mottosuna sahip ARCFOX αS HBT isimli otomobil de yolda bulunuyor. Bu araçtan Huawei’nin otonom sürüş için gerekli LiDAR gibi akıllı sistemleri yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Karşınızda büyük ses getiren 2020 Golf