reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei, otomobil pazarında çok daha iddialı olmak istiyor

Çinli teknoloji devi Huawei, otomobil pazarında aktif olarak yer alıyor ve gelecek için iddiasını daha da güçlendirmek istiyor.

Advertisement

Huawei, geçtiğimiz aylarda karşımıza tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Seres ortaklığından doğan hibrit otomobil modeli AITO M5 ile çıkmıştı. Huawei’nin geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemi üzerine kurulan ilk otomobil olma özelliği taşıyan o araç, firmanın alandaki iddiasını gözler önüne sermişti. Bunun üstüne bir açıklama yapan şirketin üst düzey isimlerinden Richard Yu, şirketin 2022’de 300 bin kadar “akıllı” otomobil satabileceğini açıklamıştı. Firmayı otomobil özelinde en son gündeme getiren ise bir açıklama olmuştu. Şirketin üst düzey yöneticilerinden Wang Chao, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde sadece 5 dakika şarj ile 200 km kadar menzil getirecek bir hızlı şarj sistemini hayata geçirmek istediklerini açıklamıştı

Huawei, hali hazırda Çin sınırlarında yer alan büyük mağazalarında otomobil satışı yapıyor ve elektrikli geleceğe fazlasıyla önem veriyor. Huawei’nin amacı, otomobil pazarına tam olarak yatırım yapan ilk akıllı telefon markası olmak açıklamasını yapan Huawei’nin en bilindik yüzlerinden Yu Chengdong, süreçte “kimse ikinci olanı hatırlamaz” açıklamasını da yapıyor.

Huawei’nin otomobil tarafına ağırlık vermesinin arkasında ABD’nin telefon bölümünü zora sokan ticari ambargosu yer alıyor. Bu açıdan firma alternatiflere ağırlık veriyor ve burada en çok öne çıkarılan otomobil tarafı oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil konusunda biliyorsunuz Huawei dışında başka isimler de çalışıyor. Bunlardan en çok ses getireni kendi aracını üretmek için hazırlanan Xiaomi. Elektrikli otomobil projesinin başında yer alan Xiaomi CEO’su Lei Jun, geçtiğimiz yıl otomobil üretimi özelinde yeni bir şirket kurdu ve ilk aracın 2024’ün ilk yarısında seri üretime alınacağını duyurdu. Bazı kaynaklara göre otomobil konusunda OPPO da bazı planlar içerisinde bulunuyor.

Huawei planları yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı