reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei hedefi koydu: “5 dakika şarj ile 200 km menzil”

Çinli teknoloji devi Huawei, otomobil pazarında aktif olarak yer alıyor ve gelecek için kendisine önemli bir hedef koymuş durumda.

Huawei, geçtiğimiz aylarda karşımıza tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Seres ortaklığından doğan hibrit otomobil modeli AITO M5 ile çıkmıştı. Huawei’nin geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemi üzerine kurulan ilk otomobil olma özelliği taşıyan o araç, firmanın alandaki iddiasını gözler önüne sermişti. Bunun üstüne bir açıklama yapan şirketin üst düzey isimlerinden Richard Yu, Huawei’nin 2022’de 300 bin kadar “akıllı” otomobil satabileceğini açıklamıştı. Huawei, Çin sınırlarında yer alan büyük mağazalarında otomobil satışı yapıyor ve elektrikli geleceğe fazlasıyla önem veriyor. Bu konuda firmayı şimdi gündeme getiren ise bir açıklama oldu.

Huawei’nin üst düzey yöneticilerinden Wang Chao, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde sadece 5 dakika şarj ile 200 km kadar menzil getirecek bir hızlı şarj sistemini hayata geçirmek istediklerini açıkladı. 1000V EV olarak geçen bu 600 kW sistem, elektrikli otomobil şarjını benzin alma süresine indirgeyecek gibi görünüyor ve bu durum herkes için çok güzel duruyor.

Bu arada bu kadar güçlü hızlı şarj sistemleri üzerinde çalışan başka firmalar da bulunuyor. Yeni nesil pil teknolojileri ve güvenli hızlı şarj sistemleri ile önümüzdeki yıllarda daha hızlı sistemlerin gelmesi de kuvvetle muhtemel durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil konusunda Huawei dışında başka isimler de çalışıyor. Bunlardan en çok ses getireni kesinlikle kendi aracını üretmek için hazırlanan Xiaomi. Elektrikli otomobil projesinin başında yer alan Xiaomi CEO’su Lei Jun, geçtiğimiz aylarda otomobil üretimi özelinde yeni bir şirket kurdu ve ilk aracın 2024’ün ilk yarısında seri üretime alınacağını duyurdu.

Bazı kaynaklara göre otomobil konusunda OPPO da bazı planlar içerisinde bulunuyor. Ancak OPPO’nun alandaki son durumu hakkında henüz pek somut detay yok. Hepsine ek olarak Huawei için örnek olan Apple de bir elektrikli otomobil geliştiriyor

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı