reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei, ilk HarmonyOS merkezli otomobil modeliyle gündemde

Halen ABD ambargosu altında yer alan Huawei, ilk HarmonyOS merkezli otomobil modeliyle gündemde bulunuyor.

Advertisement

Huawei şu an birçok farklı ürüne imzasını atıyor. Firmanın dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet, akıllı saat, kablosuz kulaklık, monitör ve hoparlör gibi çok sayıda ürünü bulunuyor.

Bunlar arasında artık yüzde 100 Huawei’nin olmasa da bir otomobil modeli yer alıyor. AITO M5 adıyla görücüye çıkarılan araç, yapılan açıklamaya göre otomobil üreticisi Seres ile hayat bulmuş bir seçenek konumunda yer alıyor.

Bu devirde Huawei ve Seres’in tamamen elektrikli bir araç hazırladığını düşünebilirsiniz ancak bu söz konusu değil. Araç hem elektrik hem de içten yanmalı motoru bir araya getiriyor. Tesla Model Y karşısına konumlandırılan otomobil, buna rağmen gücünü tamamen elektrikten almıyor.

Genel olarak şık görünen SUV modele Huawei’nin en büyük desteği HarmonyOS işletim sistemi oluyor. Firmanın kendi geliştirdiği işletim sistemi HarmonyOS, aracın merkezi eğlence ve kontrol sisteminde akılcı bir deneyim sunuyor.

Kokpitinde yatay konumlandırılan geniş bir dokunmatik ekran yer alan, ek olarak ekrandan oluşan bir göstere takımı bulunan araç, Çin merkezli olarak 39 bin dolar fiyattan satılacak. Otomobil Çin özelinde Tesla Model Y’den 5 bin dolar daha ucuza satılacak.

Huawei’nin bu AITO M5 otomobil modelini Çin dışına çıkarması şimdilik olası görünmüyor. Ancak Huawei bu konuya büyük önem veriyor ve Çin’deki mağazalarında uzun zamandır başka markaların otomobillerini satıyor.

İlginizi Çekebilir: Kendi dengesini kurabilen elektrikli motosiklet