reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei, otomobil satışı konusunda 2022 için büyük düşünüyor

Çinli teknoloji devi Huawei, otomobil pazarında aktif olarak yer almak istiyor ve bu konuda son dönemde büyük adımlar atıyor.

Huawei, geçtiğimiz ay karşımıza tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Seres ortaklığından doğan hibrit otomobil modeli AITO M5 ile çıkmıştı. Huawei’nin geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemi üzerine kurulan ilk otomobil olma özelliği taşıyan o araç, firmanın alandaki iddiasını gözler önüne sermişti. Bunun üstüne bir açıklama yapan şirketin üst düzey isimlerinden Richard Yu, Huawei’nin 2022’de 300 bin kadar “akıllı” otomobil satabileceğini açıkladı.

Huawei, Çin sınırlarında yer alan büyük mağazalarında otomobil satışı yapıyor ve burada birden fazla lokal üretici ile çalışıyor. ABD ambargosu ve pandemi ile değişen tüketici alışkanları ışığında otomobil satışına odaklanan ve böylece gelirlerini dengeleyen firma, bazı tahminlere göre 2022’de konulan bu 300 bin hedefini geride de bırakabilir.

Otomobil tarafına yönelik donanımsal çözümleri de bulunan Huawei, henüz tamamen kendi tasarımı bir otomobil üzerinde ise çalışmıyor. En azından bu konuda henüz net bilgiler gelmiyor. Ancak rakipler çalışıyor. Bunların en büyüğü ise bir başka Çinli teknoloji devi Xiaomi.

Elektrikli otomobil projesinin başında yer alan Xiaomi CEO’su Lei Jun, geçtiğimiz aylarda otomobil üretimi özelinde yeni bir şirket kurdu ve ilk aracın 2024’ün ilk yarısında seri üretime alınacağını duyurdu.

Bazı kaynaklara göre otomobil konusunda OPPO da bazı planlar içerisinde bulunuyor. Ancak OPPO’nun alandaki son durumu hakkında henüz pek somut detay yok. Hepsine ek olarak Huawei için örnek olan Apple de bir elektrikli otomobil geliştiriyor

İlginizi Çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı