reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei yine “elektrikli otomobil” geliştiriyor haberiyle gündemde

Teknoloji devi Huawei, geçtiğimiz yıl bir elektrikli otomobil geliştiriyor haberleriyle gündeme gelmişti. Bu konu yeniden gündemde.

Üst düzey şirket yetkilisi geçtiğimiz yıl süreç hakkında bir açıklama yapmış ve Huawei şu an bir elektrikli otomobil modeli üzerinde çalışmıyor demişti. Yakın zaman önceye kadar böyle bir planlarının olduğunu aktaran yetkili, pazarın mevcut durumunu değerlendirip bu karardan vazgeçildiğini belirtmişti. Ancak firma kendi markasını / logusu taşıyan bir elektrikli otomobil fikrini yeniden masaya koymuş durumda. ABD ambargosu altında farklı alanlara yönelen firma, elektrikli otomobil konusunda artık ciddi görünüyor ve hatta yıl sonunda ilk model ya da modellerin görücüye çıkabileceği aktarılıyor. Otomobil için kendi içinde ilk tasarımları yaptığı ve parçalar için tedarikçiler ile bağlantı kurmaya başladığı aktarılan dev firma, süreci Richard Yu üzerinden yönetecek gibi de görünüyor. Firma sözcüsü şimdilik bu süreci yalanlıyor ancak sağlam kaynaklar bu konuda büyük duyumlar almış durumda. Biliyorsunuz son dönemde Apple ve Xiaomi gibi isimlerin de elektrikli otomobil konusunda adı geçiyor. Firmanın ilk otomobili için Çin merkezli hazır bir platform kullanma ihtimali de masada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, elektrikli otomobil pazarında çok ses getirebilir

Daha önce duyduğumuz kadarıyla firma başka otomobil üreticilerine (Çin merkezli) uzun zamandır daha iyi otomobiller yapması için yardımcı oluyor. Burada yazılımsal ve bağlantı konusunda (Özellikle 5G) önemli iş birlikleri içerisinde olduğu aktarılan Huawei, otonom dönem için de teknolojik çalışmalar içerisinde bulunuyor. Firmanın ayrıca geliştirdiği yapay zeka teknolojileri de otomobil üreticileri için büyük bir kaynak durumda yer alıyor. Birbirine bağlı otomobiller ve uzaktan sürekli internete bağlı araçlar için Huawei’nin elinde gerçekten rakipsiz donanımlar bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Karşınızda büyük ses getiren 2020 Golf