reklamı kapat

POPÜLER

huawei

Huawei tarafının sürücüsüz otomobil gelecek planı gündemde

OPPO, Xiaomi ve Huawei gibi firmalar elektrikli otomobil tarafına ciddi şekilde ilgi gösteriyor. Bu sefer alanda Huawei’nin bilgileri var.

Huawei’nin kendi elektrikli otomobil modelini üretme gibi bir amacı henüz bulunmuyor. Ancak firma alana gelecek için büyük önem veriyor. Hatta Huawei kısa süre önce Çin merkezli bir özel arge şirketi kurmuştu.

Bu direkt olarak Huawei’ye bağlı şirketin elektrikli otomobil tarafına yönelik araştırmalar yapacağı ve teknolojiler geliştireceği aktarıldı. Şimdi ise firmanın sürücüsüz otomobiller tarafına ilgisi gündemde.

Hatta yapılan resmi açıklamaya göre şirket, 2025 yılında bir otonom yani sürücüsüz otomobil sistemini yollara çıkarmak istiyor.

Firmanın bu sistem için kendi ürettiği bir aracı kullanıp kullanmayacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Huawei, geliştirdiği otonom sürüş sistemini Çin merkezli diğer firmalara satabilir ve bu hiç sürpriz olmaz.

Çin’de şu an çok sayıda elektrikli otomobil bulunuyor. Ancak Huawei’nin sürücüsüz sistemler için biraz geç kaldığını belirtmek gerekiyor. Bu alanda 10 yılı aşkın süredir çalışan firmalar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei otomobil tarafında büyük düşünüyor

Şirketin Smart Car Solutions CEO’su Richard Yu, resmi olarak önümüzdeki yıl kendi mağazalarında 300 bin otomobil satma konusunda hedef belirlemiş durumda.

Firma Çin’deki resmi mağazalarında hali hazırda otomobil satıyor ve bu konuda daha da iyi olmak istiyor. Firmanın yıl sonuna kadar 1.000 farklı mağazada otomobil satmak istediği belirtiliyor.

Gelen bilgilere göre Huawei tarafından satılan otomobillerde BYD, BAIC, Mercedes-Benz ve Changan imzaları bulunacak. Buradaki araçların çoğu Çin pazarına özel seçenekler olacak. Firmanın şu an sattığı modelin ise yukarıda gördüğünüz  SERES SF5 olduğu açıklanıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle test ediyor