reklamı kapat

POPÜLER

huawei

Huawei yöneticisine koltuk kaybettiren Tesla araçlar öldürüyor açıklaması

Otonom otomobil ve sürüş sistemleri konusuna büyük önem veren Huawei, bugün alan ilgili ilginç bir gelişme ile gündemde.

Huawei’nin kendi elektrikli otomobil modelini üretme gibi bir amacı henüz bulunmuyor. Ancak firma alana gelecek için büyük önem veriyor. Hatta Huawei kısa süre önce Çin merkezli bir özel arge şirketi kurmuştu.

Bu direkt olarak Huawei’ye bağlı şirketin elektrikli otomobil tarafına yönelik araştırmalar yapacağı ve teknolojiler geliştireceği aktarılmıştı. Daha sonra ise firmanın sürücüsüz otomobiller tarafına ilgisi gündeme gelmişti.

Firmayı sürücüsüz otomobiller konusunda bugün gündeme getiren ise Huawei’nin otonom sürüş sistemlerini geliştiren ekibin başındaki Su Qing’in görevden alınması oldu. Peki neden böyle bir durum yaşandı?

Söylendiği kadarıyla Su Qing geçtiğimiz dönemde Tesla araçlar insanları öldürüyor tarzında açıklamalar yaptı. Burada Tesla’ların otomatik sistemine gönderme yaptığı aktarılan Qing, tam olarak doğru ve uygun olmayan bu açıklamaları üzerinden görevinden alındı. Buna onayı direkt olarak kurucu  Ren Zhengfei verdi.

Tesla araçların otomatik pilot açıkken karıştığı kazalar bulunuyor ancak bunların çoğunda sürücü hatası yer alıyor. Tesla başında beri açık olarak tüm kontrolü otomatik pilota bırakmayın diyor. Sistem henüz yüzde 100 kendi başına kadar gidecek seviyede değil.

Huawei otomobil tarafında büyük düşünüyor

En son bilgilere göre şirket, 2025 yılında bir otonom yani sürücüsüz otomobil sistemini yollara çıkarmak istiyor. Firmanın bu sistem için kendi ürettiği bir aracı kullanıp kullanmayacağı ise tam olarak bilinmiyor. Huawei, geliştirdiği otonom sürüş sistemini Çin merkezli diğer firmalara satabilir yorumları yapılıyor.

Çin’de şu an çok sayıda elektrikli otomobil bulunuyor. Ancak bir kez daha Huawei’nin sürücüsüz sistemler için biraz geç kaldığını belirtmek gerekiyor. Bu alanda 10 yılı aşkın süredir çalışan firmalar bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle test ediyor