reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

İkinci el otomobil alacaklara uzmanlardan yeni uyarı

İkinci el otomobil alım ve satımı sırasında yapılan dolandırıcılıklar hakkında uzmanlardan kritik uyarılar geldi.

Özellikle son zamanlarda büyük artış gösteren ikinci el otomobillerde yapılan sahtekarlıkların sayısı da git gide artıyor. Sayısı artan dolandırıcılıklardan biri olarak çalıntı veya kazalı araçların şasi ve motor numaraları kazınıyor. Kazınan numaraların kimi zaman yerine yenileri yazılırken kimi zaman sadece gerçek numaranın anlaşılmaması için bir kısmı bırakılıyor. Böylece plaka, şasi ve motor eşleşmesi yapılamıyor. Trafikten men edilen veya terör suçlarına karışmış, aranan otomobillerde de aynı yöntem uygulanıyor.

Uzmanlar araç alırken sadece hasar kayıtlarına değil, bu tip detaylara da dikkat edilmesi konusunda uyarıyor. Bunun için altın kural ise ikinci el otomobil satın alırken güvenilir bir eksperden hizmet almak. Kimi zaman ekspertizlerin de bu tip dolandırıcılıklara dahil olduğunu hatırlatmak gerek. Dolayısı ile büyük ve kurumsal firmaları tercih etmekte fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil alırken detaylı ekspertiz gerekli

Sektörden bir isim olan Cihan Emre, “Ruhsat bilgisinde yazan plaka, şasi ve motor numarasıyla, aracın somut bilgilerinin eşleştirilmesi çok önemli bir husus. Ekspertiz ve check-up esnasında, şasi numaralarının yazılı olduğu podye, kapı eşiği, araç tabanı gibi bölümlerde kaynak, kesme, kazıma işlemi olup olmadığı titizlikle incelenmeli. Yine aynı şekilde aracın hasar kaydı bilgileriyle ekspertiz bilgilerinde eşleşme yoksa, tüketiciler detaylı ekspertizde ısrarcı olsun” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Tüm merak edilenleriyle yeni Volkswagen Golf