reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil temmuz verileri

Uzmanlardan ikinci el otomobil alımlarına ekspertiz uyarısı

İkinci el otomobil alım ve satımlarında yaptırılan ekspertiz işlemleri hakkında uzmanlardan dikkat çeken açıklamalar geldi. İşte detaylar.

Advertisement

Özellikle son zamanlarda büyük artış gösteren ikinci el otomobil satışlarında yapılan sahtekarlıkların sayısı da git gide artıyor. Sıfır otomobillerin fiyatının her geçen gün artması bu durumda önemli bir rol oynuyor. Hal böyle olunca dolandırıcılar da her geçen gün farklı bir yöntem ile karşımıza çıkıyor. Son olarak araçlarda kusurları gizleyen ya da göremeyen ekspertizler hakkında kritik açıklamalar geldi. Uzmanlar araç alım ve satımlarında ekspertiz seçiminin önemini vurguluyor.

Ekspertiz uzmanı Sadrettin Köseoğlu; “Ekspertiz raporu yaptırılacak yerin TSE belgesi var mı, kurumsal mı buna dikkat etmek lazım. TSE belgesini devlet veriyor. Eğer TSE belgesi yoksa orada muhatap bulamazsınız. Ekspertiz raporlarının ön yüzünde TSE belgesinin numarası yazıyor. Bunu sorgulatırsınız, eğer onayı varsa görürsünüz. Bununla ilgili çok fazla mağdur insan var.

İkinci el otomobil alırken dikkat edilmeli

Ekspertiz yaptırıyor, sahte belge veriyorlar, ondan sonra bu insanlar problem yaşıyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu kurumsal yerlerden rapor aldırmak. Onun dışındaki bir yerde yaptırırsanız muhatap bulamazsınız. Şu an 2. el pazarı hızlı. Yazın zaten 2. el pazarı hızlı oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Önümüz bayram, onun da verdiği bir yoğunluk var. Dolayısıyla dikkat etmekte fayda var. Mesela bizim elimizde bir araba var. Bu arabayı temiz diye satmışlar. Dışına baktığınızda parlıyor araba ama baktığınız zaman arabanın tavanı değişmiş” dedi.

İlginizi çekebilir

Hummer EV Yengeç Modu