reklamı kapat

POPÜLER

İkinci el otomobil ekspertiz
ikinci el otomobil

İkinci el otomobil pazarının yansıması; ekspertiz işlemlerinde rekor

Fiyatların inanılmaz eğridelerde seyrettiği ikinci el otomobil pazarı beraberinde ekspertiz işlemlerinde de son yılların zirvelerini gösterdi.

İkinci el otomobil dünyasının sıfır kilometre araçlardaki ÖTV artışıyla birlikte ilginin temel odağında olduğu artık bir sır değil. İlgiye paralel olarak fiyatların da zirveleri gördüğü sektörde buna rağmen ciddi bir akış olduğu rakamsal verilerle pek çok kez doğrulandı. Türkiye’de 170 noktada hizmet veren oto ekspertiz şirketi Pilot Garage, ikinci ellerle birlikte ekspertiz işlemlerinin de daha önce görmediği bir seviyede seyrettiğini ortaya koyuyor. Şirketin Genel Koordinatörü Cihan Emre, hem ikinci el oto pazarı hem de ekspertiz sektörü ile ilgili değerlendirmede bulundu. Yeni dönemle birlikte ekspertiz merkezlerin çok büyük önem kazandığını dile getiren Emre, 1 Eylül itibariyle geçerli olan yönetmeliğin hem vatandaşı hem de ikinci el oto ve ekspertiz sektörünü de çok memnun ettiğini söyledi; “İlk 9 ayda oto ekspertiz sektörü, satılan yaklaşık 5 milyon ikinci el aracın yüzde 80’ine ekspertiz işlemi yaptı, Eylül ayında ise 9 aylık dönemde ekspertiz sektöründeki girişler rekor seviyeye ulaştı.” ifadelerine yer verdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV’deki artış ikinci el otomobil pazarında ekspertiz noktalarını etkilemedi

İkinci el pazarındaki en büyük problemin fiyatlardaki ani yükselişler olduğunu söyleyen Cihan Emre açıklamarına şu şekilde devam etti; “2020’de ikinci el araç alım satımlarının çok hareketli geçmesi, ekspertiz yapılan araç sayısına da doğrudan etki etmiş oldu. İlk 9 ayda satılan yaklaşık 5 milyon aracın yüzde 80’ine ekspertiz işlemi yapıldı. ÖTV matrahı düzenlemesi sonrasındaki ilk iki haftada ikinci el araç fiyatlarında suni bir artış yaşandı ve alıcılar kısa bir süre alım kararlarını erteledi. Fakat arkamızda bıraktığımız 1,5 aylık sürecin başlarında ÖTV konusunun bir handikap yaratacağını beklerken, bugün oto ekspertiz sektörünü etkilemediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Mart ayıyla hayatımıza giren pandemi, kur artışı ya da ÖTV artışı gibi etkenler ikinci eldeki hareketliliği sekteye uğratamadı. Önümüzdeki aylarda da ikinci el araç ve oto ekspertiz sektörü tüm hızıyla büyümeye devam edecek” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra