reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

İkinci el otomobil pazarında dudak uçuklatan veriler; 10 araç satan kişi dev işletmeleri geride bıraktı

Kullanıcıların araştırma merkezinde yer alan ikinci el otomobil pazarı ile ilgili açıklanan yeni veriler sürecin adeta büyük resmini gösteriyor.

İkinci el otomobil pazarı son yılların en astronomik dönemlerinden birisini yaşamaya devam ediyor. Sıfır araçlardaki dinamikleri geride bırakan bu dinamikler, akıllara bile gelmeyecek tabloların ortaya çıkmasına da vesile. Pazarın kurumsal oyuncularından Otomerkezi.net‘in CEO’su Muhammed Ali Karakaş, sektöründeki son durum hakkında önemli tespitlerde bulundu. Eylül ayında bir önceki aya göre online araç satışlarında yüzde 15 düşüşün gözlenme sebebinin kurdaki artış ve kredi faiz oranlarındaki yükselişle ilintili olduğunu dile getiren Karakaş, çarpıcı açıklamalar yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarında 10 araç stoklayan vatandaş, 600 araç satan işletme kadar kazandı

Sıfırdaki stok sıkıntısı, kur artışı, ÖTV’deki düzenleme gibi birçok etkenden çok, bireysel kullanıcıların araç alıp satma telaşına düştüğünü ve dolaylı olarak fiyat artışına sebep olduklarını dile getirdi. Karakaş; “Karlı gibi görünen ikinci el oto pazarında asıl kazanan bireysel araç sahipleri oldu. Satışlar artmış gibi görünse de bu araçları alıp satan kişiler değişmiyor. Otomotiv ile ilgisi olmayan farklı meslek gruplarından herkes tabiri caizse araç alıp satma derdine düştü. Pandemi döneminde ortaya çıkan uzaktan çalışma olanağı da araç ticaretini kolaylıkla yapmalarını sağladı. Ertelenen talep, sıfırdaki stok problemi, kur artışı gibi hususlar fiyatların artışına elbette sebep oldu, fakat bir yerden sonra pazardaki hareketlilik ve ani fiyat yükselişleri, otomotiv dışı farklı sektörlerde çalışan insanların maalesef iştahını kabarttı kabarttı. Bugün satışlar geçen yıla göre yüksek gözükse de sanal bir artıştan bahsediyoruz. Araç alıp satanlar hep aynı kişiler. Artık her iki kişiden biri sadece yatırım amaçlı otomobil satın alıyor.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ali Karakaş, ikinci el oto ticaretiyle ilgisi olmayan vatandaşın elde ettiği kar ile ilgili de önemli örnekler verdi: “Geçtiğimiz aylarda bireysel bir kullanıcı, aynı anda bayiden 100 adet Volkswagen Passat aldı, bu araçları stokladı, kiralamadı, şirketi için kullanmadı, emtia olarak bekletti. Yaz ayının başında D segmenti sedan ya da kompakt bir SUV’dan 10 adet alan kullanıcılara şahit olduk. Bu şahısların birkaç ay sonra 10 aracın satışıyla elde ettiği kar marjı, bizlerin 50 kişilik istihdam yarattığı genel merkezimizde sattığımız 600 aracın kar marjına eşdeğer. 2020 büyük markalardan, galerilerden, otomobil alım satımını meslek olarak yapanlardan çok, sektörle ilgisi olmayan kişilerin para kazandığı ve fiyatları yükselttiği yıl oldu” dedi.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra