reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

İkinci el otomobil pazarı için 2021’in ilk beklentileri; “fiyatlar yükselecek”

Geçtiğimiz yılı bir hayli hareketli geçiren ikinci el otomobil pazarı için yeni yılın ilk beklentileri geçici düşüşün sona ereceği yönünde.

Geride bıraktığımız 2020’nin en hareketli sektörlerinin başında şüphesiz ikinci el otomobil pazarı var. Otomotiv dışı sektörlerin dahi dikkatini çeken ikinci el araç piyasası, Kasım ayına kadar oldukça hareketli geçti. Yılın son dönemi ise piyasadaki yükselişin bir nebze de olsa geri vitese taktığı bir süreci yaşattı. Kurdaki düşüş ve kısıtlamalar sebebiyle ortalama yüzde 15 düşen ikinci el fiyatları, potansiyel alıcılar için “düşüşün sürekli olacağı” fikrini de beraberinde getirdi. Sektörün önemli kurumlarından olan Otomerkezi‘nin CEO’su Muhammed Ali Karakaş ise bu beklentilerin aksi yönünde bir tablonun masada göründüğünü ifade etti.

ikinci el otomobil

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarı 2021’de daha zorlu olacak

Kullanıcılara önemli uyarılarda bulunan Karakaş; “Aklı selim tüketici için Ocak ayının ortalarına kadar bir fırsat söz konusu. Tıpkı geçen sene bahar aylarının sonunda yaşadığımız gibi aşılamanın başlaması, vakaların düşüşü ve buna paralel olarak hızla kısıtlamaların kaldırılması yine ikinci el araçlara olan talebin ani şekilde artmasına ve aynı şekilde fiyatların da radikal biçimde yükselmesine sebep olacaktır. İlk kez ikinci el araç sektörüne girenler 2020 yılında 25-30 yıllık sektör tecrübesine sahip oyuncular kadar kazanç sağladı.

2019 Kasım-2020 Mart arasında yakalanan ivmenin ardından fiyatlardaki artışın yüzde 50’leri aştığı bir yılı geride bıraktık. 2020 Kasım ortası sonrasında ise kısıtlamalar sebebiyle satış anlamında yılın en kötü dönemi geçti. Fakat 2020 yılı, şişen fiyatlar sebebiyle tüketiciye yaramadı. Tüketicinin lüks segmentte otomobile ulaşması için çok büyük bütçelere ihtiyaç var. Doksanlı yıllarda gözlemlemiş olduğumuz zengin-fakir arasındaki uçurum farkı 2020’de tekrar karşımıza çıktı. Lüks otomobile erişme imkanı ve kabiliyeti çok zorlaştı. 2021’de bu imkan çok daha zorlu bir hal alacak gibi görünüyor.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Fiyatlar birkaç hafta sonra tekrar yükselişe geçecek”

Aralık ayındaki satışların ve sirkülasyonun artması ile yüzlerin tekrar gülmeye başladığını söyleyen Karakaş, fiyatların son 1,5 aylık dönemde düşmesi ve sıfırdaki fiyatların gevşemesinin de vatandaş için memnun edici olduğunu belirtirken, araç alım kararı aşamasında olanlar için önemli uyarılarda bulundu.

Karakaş; “Ancak Aralık ayının son haftasında gördüğümüz bu hareketlenme işaretinden yola çıkarak söyleyebiliriz ki Ocak ayının ortası gibi kısıtlamaların gevşetilmesi, düşecek vaka sayıları ve aşılamanın başlamasıyla tıpkı geçen yıl Mart-Nisan-Mayıs ayları sonrasında olduğu gibi fiyatların artmasına sebep olacaktır. Şubat ayının başlangıcıyla birlikte kısıtlamaların büyük oranda hayatımızdan çıkması durumunda faiz oranlarının yüksek oluşu ve maliyetlerin artması sebebiyle ikinci el otomobilde tekrar fiyatlar yükselecektir.

45 günlük ertelen talebin de fiyatların yükselmesinde önemli etkisi olacaktır. Aklı selim tüketicinin 15 Ocak’a kadar ihtiyaçları doğrultusunda aracını satın almasını tavsiye ediyoruz. Bu sayede Mart ayına göre yüzde 12-15 daha ucuza araç satın almış olacaklardır, bu bir fırsattır. Öte yandan araç almayı düşünenlerin taşıt kredisindeki faizlerle ilgili beklentiye girmemeleri gerekiyor. Nisan-Mayıs’tan önce faizler gerilemez.” açıklamasında bulundu.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra