reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil MTV

Döviz kurundaki düşüşün ikinci el otomobil pazarına ilk etkileri göründü

Sıfır kilometre modellere döviz odaklı yapılan indirim hamlelerinin ikinci el otomobil pazarındaki yansımaları kendisini göstermeye başladı.

TL’nin değer kaybı oranındaki parametrelerin şimdilik önüne geçilmesiyle birlikte, sıfır kilometre araçlar için listelere yansıtılan son zamların kademeli ger çekilişi karşımıza çıkıyor. Yeni modellerde yaşanan bu gerilemeler sonrası gözlerin çevirldiği ikinci el pazarı ise şu anda daha da bilinmezlik döneminde. Son birkaç gündeki değişimlerin pazara olan ilk yansımalarıyla ilgili rakamlarsa gelmeye başladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, alınan ekonomik tedbirler doğrultusunda kurlarda yaşanan düşüşle birlikte ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 15 civarında bir düşüş gerçekleştiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarında düşüş için istikrar gerekiyor

İçerisinde bulunduğumuz son 1 aylık süreçte yaşanan olağanüstü gelişmeler pek çok kullanıcıyı yeni bir araç almaktan uzaklaştırmış durumda. Genel bir bekleyişin olduğu dinamiklerin oturması için kurların stabil kalmasının çok önemli olduğunu ifade eden Organ Ülgür, “Bugün ikinci el otomotiv pazarında 2020 Kasım ayına benzer bir durgunluk yaşıyoruz. Kurlar düştü ve araç fiyatları geriledi. Ama diğer etkenlerin farklı olduğunu görüyoruz. Bu nedenle içerisinde bulunduğumuz bu dönem 2020 Kasım ayındaki durgunluk gibi uzun sürmeyecek ve kısa sürede normale dönecektir.

Mevcut döneme baktığımızda; geçtiğimiz 2 ayda, yani kurların kademe kademe yükseldiği dönemde, firmaların geneli her kademede araç satın aldı ve bu araçları satmadılar. Dolayısıyla şu anda stok durumuna bağlı olarak ortalamaya baktığımızda kar marjları zararı kapatabilecek durumda. Bu kur düşüşünde 2. el otomotiv pazarı çok hızlı bir şekilde toparlanacaktır. Ayrıca çip krizi de devam ediyor ve sıfır araç tedariğinde hala talebin gerisindeler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kurların dengelenmesiyle; şu anda ikinci el otomobiller geçen kasım ayındaki eski fiyatlardan talep görmeye başladı. Gerçek ikinci el ticareti bundan sonra başladı demek yanlış olmaz. Bu kur düşüşüyle mesleği otomotiv ticareti olmadığı halde kar elde edenleri ve manipülatörleri de sistemin içinden çıkarmış olduk. Bu kişilerin bu düşüşle stokta beklemesi mümkün değil. Artık son kullanıcıya yönelik yapılan ticareti daha iyi ölçümleyeceğiz
.” ifadelerine yer verdi.